Türk binek ve hafif ticari araçlar dahil toplam otomotiv pazarın lideri olan FIAT, otomobil pazarında yüzde 16,5, toplam pazarda yüzde 18,5’lik Pazar payı elde etti. 
Marka, 2023 yılının ilk 6 ayında 101 bin adedi geçen otomobil ve hafif ticari araç satışı gerçekleştirdi. FIAT, hafif ticari araçlarda en hızlı büyüyen segment olan A0- minivandaki oyuncusu Fiorino ve Haziran ayında lansmanı gerçekleşen Yeni Doblo ile bu alandaki iddiasını sürdürüyor. 

Peugeot’nun Ticari Araçları Türkiye İçin Gün Sayıyor Peugeot’nun Ticari Araçları Türkiye İçin Gün Sayıyor

FIAT Marka Direktörü Altan Aytaç, yaptığı açıklamada, “Hafif ticari araçlar pazarının önde gelen modelleri Doblo ve Fiorino başarılı performanslarını sürdürüyorlar. Mart ayında lansmanını yaptığımız, FIAT markasını ilk elektrikli modeli olan 500e’nin satış rakamı da kısa süre içerisinde 500 adede yaklaştı. Geçtiğimiz dört yıldaki Pazar liderliğimizin ardından, bu yılın ilk altı ayında satışlarımız geçen yılın ilk altı ayına göre yüzde 63'lük artış gösterdi; Pazar payımız da 1 puan daha yükseldi” dedi.
Yeni Doblo’ya Türkiye’de büyük ilgi
Bursa’daki üretimin durdurulmasının ardından yeni nesliyle İspanya’dan Türkiye’ye gelmeye başlayan yeni Doblo’nun Türk tüketiciler tarafından çok beğenildiğini kaydeden Altan Aytaç, “Yeni Doblo’yu haziran ayının ilk haftasında müşterilerimizle buluşturduk ve pazara sunduğumuz Doblo’ların tamamı hızla satıldı. Ticaretin profesyonellerinin olduğu kadar, ailelerin de ihtiyaçlarını en üst düzeyde karşılayan Doblo’nun beşinci nesli de Türk tüketicisi tarafından sevildi. Yeni Doblo’ya olan yüksek talebin 2023 yılı boyunca devam edeceğine ve başarılı satış performansının süreceğine inanıyorum. FIAT Professional markası, Fiorino, Ducato, Scudo ve Ulysse modellerimizin artan satış performansına ek olarak; Yeni Doblo’nun da ürün gamına katılmasıyla bu yıl da büyümeyi sürdürecek” dedi.

Editör: Akın Öcal