Bridgestone'un küresel filo yönetimi çözümü Webfleet sponsorluğunda gerçekleştirilen rekor denemesinde sürücüler Kevin Booker, Sam Clarke ve Fergal McGrath enerji tasarruflu Bridgestone Duravis lastiklerle donatılmış bir FIAT E-Scudo’yu kullandılar. 

Bağımsız olarak doğrulanan video görüntüleri, kilometre sayacı, GPS ve pil seviyesi verileri, 75 kWh batarya ve 329 kilometrelik bir WLTP döngüsünde FIAT E-Scudo’nun Cambridgeshire, Lincolnshire ve Northamptonshire boyunca dairesel bir rotada kilovat saat (kWh) başına ortalama 7,25 km tüketim gerçekleştirdiğini doğruladı.
  
Gündüz saatlerinde gerçekleştirilen yolculuk 13 saat 9 dakika sürdü. Hiçbir modifikasyon uygulanmayan Stellantis’in orta segment hafif ticari araç ortak platformunda üretilen FIAT E-Scudo, gerçek dünya koşullarını yansıtıldığı kentsel ve kırsal yollarda sefere çıktı. 

Yapılan açıklamada FIAT E-Scudo’nun sarsıntıları ve titreşimleri en aza indirmek için binek otomobil benzeri bir sürüş pozisyonu ve üst düzey ses yalıtımıyla konfora öncelik veren tasarımı sayesinde bu deneme için özel olarak seçildiği kaydedildi. 

Daimler Truck ve Linde’den Hidrojen Dolumunda İş Birliği Daimler Truck ve Linde’den Hidrojen Dolumunda İş Birliği

Bridgestone Mobilite Çözümleri Webfleet Bölge Direktörü Beverley Wise, “Guiness Dünya Rekoru unvanı sahibi olduğumuz için çok heyecanlıyız. 416,5 kilometrelik bir önceki rekor ABD'de kırılmıştı ve bunu Birleşik Krallık'a getirmek, e-mobilitede küresel bir lider olma konusundaki ülke çapındaki taahhüdümüzün simgesidir” dedi. 

Bridgestone Mobilite Çözümleri Avrupa Filo Yönetimi Çözümleri Başkan Yardımcısı Taco van der Leij ise şunları söyledi: "Bağlantılı elektrikli araç verileri, mobiliteyi elektriklendirmede hayati bir rol oynuyor ve ticari filoların sürücü davranışını izlemesine, enerji performanslarını karşılaştırmasına ve hatta rejeneratif yoluyla geri kazanılan kinetik enerjiyi analiz etmesine olanak tanıyor.”

FIAT Birleşik Krallık Genel Müdürü Damien Dally şunları söyledi: “FIAT E-Scudo'nun ilk Guinness Dünya Rekorları unvanını ve bir van’ın tek şarjla şimdiye kadar kat ettiği en uzak mesafe olarak etkileyici bir unvanını kaydetmesinden çok memnunuz. E-Scudo'nun zaten 330 kilometrelik bir menzili var, bu da elektriğe geçiş yapmak isteyen işletmeler için mükemmel ve bu, verimli sürüldüğünde ticari aracın WLTP aralığının ötesine ne kadar geçebileceğini gösteriyor."

Editör: Akın Öcal