Daimler Truck’tan Yeşil Hidrojende Stratejik İş Birliği Daimler Truck’tan Yeşil Hidrojende Stratejik İş Birliği

Konsept bir araçtan geçtiğimiz yıl gerçeğe tamamen elektrikli olarak dönüşen ilk hafif ticari araç Volkswagen ID. Buzz, köklü Bulli mirasını elektrikli mobilite çağına aktarmayı başarırken, büyük bir popülariteye sahip olurken giderek artan sipariş sayısı da aracın ticari başarısını destekliyor. 
Geçmişte güneş enerjisi modüllerinin karmaşık şekilleri ve maliyet nedeniyle gerçek hayatta çok örneğine rastlanmayan güneş enerjisinin otomotivde kullanımı, elektrikli araçlarla geçiş döneminin başlamasıyla yeniden gündeme geliyor. Alman ABT e-Line, elektrikli ID. Buzz tavanı için güneş enerjisi modüllerinin geliştirerek aracın yüksek voltajlı bataryasına 600 Watt'a kadar şarj edilebilen bir çözüm geliştirmeyi başardı. Ayrıca aracın yan panellerinin de kullanımıyla bu gücün 1.000 watt'ın üzerine çıkarılması düşünülüyor.


Bu modüllerle araç park halindeyken ve sürüş sırasında aktif olarak enerji depolanabilecek ve böylece aracın menzili yılda 3.000 kilometreye kadar güç, şebeke bağlantısı olmadan güneş enerjisi ile otonom olarak üretilebilecek. 
Bağımsız şarj olanağına ek olarak, ABT e- Line solar tavan güneşin tükenmez gücünü kullanarak, frigorifik gövde veya karavan versiyonlar için buzdolabı veya iç aydınlatma gibi diğer elektrik tüketimlerine güç sağlamak için de kullanılabilecek. 

Editör: Akın Öcal