Amerikalı bir girişimci şirket olan Rivian, tam elektrikli pick-up projesi R1T'yi ilk defa 2018 yılında tanıtmıştı. Startup şirketi olarak faaliyetlerine başlayan ve Tesla’yı örnek alan Rivian, banttan indirdiği tamamen elektrikli pick up modeli R1T ile Tesla dahil olmak üzere pek çok köklü otomotiv şirketinin de önüne geçmiş oldu. Elektrikli araçlara geçişin en zor olması beklenen segmenti pick up alanındaki iddialı modelini 2021 yılının sonlarında yollara çıkararak büyük ilgi gören marka, geçtiğimiz dönemlerde başta e-ticaret devi Amazon ve Ford Motor’un ana hissedarları arasına eklenmesiyle uzun vadeli güven kazandı.

Ana hissedarı Amazon tarafından 100,000 elektrikli panelvan siparişiyle değeri artan Rivian bu yıla da damgasını vuran çip ve yarı iletken sorunlarıyla 2022 üretimini yarı yarıya düşürerek 25,000 adetle sınırlı kalacağını açıklaması ise hisse değerlerinde düşüşe neden oldu. Rivian’ın kurucusu ve CEO’su R.J. Scaringe otomotivde yaşanan çip sorunların zaman içinde bataryalarla birlikte daha da büyüyebileceğini belirtiyor. Özellikle hammadde kısıtı ve tedarik zincirindeki kırılmalarla son 2 yılda artan maliyetlerle de mücadele eden Rivian, şu anda R1 serisi elektrikli pick up ve SUV araçlarla birlikte Amazon için geliştirilen elektrikli panelvanların üretimini gerçekleştiriyor.  

Uluslararası Pick-up Ödülünü (IPUA) Ranger ve Amarok Kazandı Uluslararası Pick-up Ödülünü (IPUA) Ranger ve Amarok Kazandı

Rivian R1T pick up

Seçilen batarya paketine ve motora bağlı olarak 418 – 640 km arasında bir menzil sunan Rivian R1T pick up dört tekerlekten tahrik sisteme sahip. 0’dan 96 kilometreye 3 saniyede çıkan araç, 5 tonluk çekme kapasitesine sahip.

Dördü yol, dördü ise offroad için sürüş moduna sahip olan R1T, konfor, verimlilik ve performansı optimize etmek için ayarlanabilir sürüş yüksekliği, süspansiyon, pedal tepkisi, tahrik sistemi sunuyor. Bağlanabilirlik özellikleriyle birlikte gelen Rivian R1T, yenilikçi bazı saklama özelliklerine de sahip. Yük yatağıyla arka koltukların altında yer alan bagaj alanı bunlardan bir tanesi olarak dikkat çekerken kapağı kullanılmayan pick up’ların en büyük sorunlarından biri olan kapalı güvenli alan sorununu da çözmüş oluyor. Rivian R1T’nin arka yük alanı da kamera, güç çıkışları yine yük yatağının altında kilitlenebilir başka bir kapalı saklama gözü, hava kompresörü ve bağlama halkalarıyla donatılmış.

ABD pazarında 3 donanım seviyesinde satılan Rivian R1T fiyatları otomotiv sektöründeki maliyet artışlarından etkilenmiş. Başlangıç fiyatı 67,500 dolar olan aracın en donanımlı modeli ise 85,000 dolara ulaşıyor. Amerikan pazarında bu ücretin yaklaşık yarısına pazarın güçlü modelleri Ford F-150 ve RAM 1500 gibi içten yanmalı motorlu araçlar satın alınabiliyor.

Editör: Akın Öcal