Sektörün her alanından önemli isimlerin bilgi ve deneyimlerini paylaştığı Bozulabilir Gıda Maddelerinin Taşınması Hakkında Yeni Mevzuat ve Uygulamaları Çalıştayı’ında stratejik konular masaya yatırılıyor. Çalıştayın ikinci gününde ilk panel Gıda Kalitesinin Korunmasında Soğuk Zincirin Önemi üzerinde gerçekleştirildi.

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR)  Genel Sekreteri Prof. Dr. Ahmet Ergün ve Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Temsilcisi Ali Hakan Ünsal’ın konuşma yaptığı panelin moderatörlüğünü Ernail Hayırlı yaptı.  

Sarp Intermodal İsmini Talay Logistics Olarak Değiştirdi Sarp Intermodal İsmini Talay Logistics Olarak Değiştirdi

BESD-BİR Genel Sekreteri Prof. Dr. Ahmet Ergün, Türkiye’de beyaz et taşımalarının nasıl yapıldığını anlatarak taşımacılık rakamlarını paylaştı. Birlik olarak beyaz et üretiminin yüzde 70’inden fazlasını temsil ettiklerini açıklayan Ergün, 2016 yılından itibaren beyaz üretimi dünyada ilk sıraya yükseldiğini kaydetti.

Haftalık 40,000 kamyonluk piliç operasyonu

Sektörün yıllık cirosunun 5 milyar dolar olduğunu ve 2021 yılı ihracatının 800 milyon doların üzerine çıktığını belirten Ergün, 95 ülkeye ihracat yapıldığını da söyledi. Sektörde taşımalarıyla ilgili olarak da bilgi veren Ergün, Türkiye’de yılda 1.1 milyar piliç kesildiğini ve haftada 54 bin ton canlı piliç nakledildiğini açıkladı. Yıllık 2,250 milyon ton piliç etinin taşındığını söyleyen Ergün, bu ürünlerin yüzde 80 oranında taze yüzde 20 şoklu olduğunu da açıkladı.

Sektörde yem taşıyan araçların civciv, civciv taşıyan araçların da piliç taşıyamayacağını ifade eden Akgün, haftalık 5,750 aracın yem, 460 adet kamyonun civciv, 9,000 kamyonun piliç, 24.000 aracın piliç eti ve ürünleri, 472 aracın sektörün ihracat ürünlerini taşıdığını sözlerine ekleyerek, “Toplamda sektörümüz bütün üretim için haftada 39 bin 682 kamyon seferi gerçekleştiriyor” dedi.

Daha sonra söz alan Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Temsilcisi Ali Hakan Ünsal ise sunumunu daha çok Tedarik Zinciri Direktörü olduğu Yaşar Birleşik Pazarlama operasyonları üzerine yaptı. Ünsal, farklı niteliklerde ürünler için bu değerleri sağlayan araç ve depolama koşullarının sağlanarak bunların her alanda takibinin olması gerektiğini vurguladı.

Editör: Akın Öcal