18 Ekim tarihinde gerçekleşen ePowertrain tesisiyle markanın elektrikli ürün yelpazesinin üretimine ayrılmış hafif ticari araçlar, otobüsler için elektrikli akslar, elektrikli merkezi tahrikler ve batarya paketleri üretilecek. 
Bu açılış, ürünleri ve tüm endüstriyel faaliyetleriyle markanın net sıfır karbon olma stratejisi yolunda önemli bir kilometre taşını işaret ediyor. 

Prometeon Kocaeli Fabrikası 63 Yaşında  Prometeon Kocaeli Fabrikası 63 Yaşında 


Karbon nötr fabrika
Yeni üretim tesisi, Iveco Grubu içinde tamamen karbon nötr olan ilk tesis olarak önemli bir yere sahip. 
CO2 emisyonlarını yenilenebilir kaynaklardan enerji satın alarak dengeleyen tesis, üzerine kurulan güneş panelleri ile enerji üretirken, mini-rüzgar tribünü ve akıllı çiçek gibi yenilikçi teknolojilerle donatılmış. 
Açılış törenine Torino Üniversitesi'nden bir profesör ve öğrenci heyeti ile birlikte Torino Belediye Başkanı Stefano Lo Russo ve Piedmont Bölgesinin Bütçe, Miras ve Verimlilikten Sorumlu Meclis Üyesi Andrea Tronzano katıldı. 
Açılışta gerçekleşen küçük bir oturuma Powertrain İş Birimi Başkanı Sylvain Blaise, Iveco Grubu COO’su Annalisa Stupenengo, Iveco Grubu Kamyon İş Birimi Başkanı Luca Sra ve Iveco Grubu Otobüs İş Birimi Başkanı Domenico Nucera katıldı. 
Yeni elektriğe özel ePowertrain tesisi, endüstriyel sinerjiler açısından bariz avantajları kullanmak için içten yanmalı motorlar, şanzımanlar için test ve üretim tesisinin yanında FPT Industrial Stura alanına entegre edilmiş.


Elektrikli güç aktarma organlarının tamamı tek fabrikadan çıkacak
Toplam 15.000 metrekare alana sahip ePowertrain tesisi, üç paralel üretim hattında; batarya paketi, elektrikli merkezi tahrik ünitesi ve ağır ticari araçlar için elektrikli aks üretimini gerçekleştirecek. 
Tam kapasitede, yıllık 20.000'den fazla elektrikli aks ve 20.000'den fazla pil paketi üretecek olan tesiste 200 kişi çalışacak. 
Yüksek verimlilik ve güvenlik önlemleriyle üretilen her bir birimin sevkiyattan önce test edildiği ePowertrain tesisinde üretilen batarya paketleri ve merkezi tahrik ünitesi Iveco’nun yeni eDaily modellerinde ve otobüslerinde kullanılacak. Fabrikada üretilecek olan elektrikli kamyon aksı ise Nikola Tre modelinin batarya elektrikli modelinde kullanılacak.
 

Editör: Akın Öcal