F-LINE İsmiyle tanıtılan Ford’un yeni kamyon serisi Antalya’da düzenlenen bir organizasyon ile tanıtıldı. 2024 yılından itibaren yürürlüğe girecek olan Genel Güvenlik Regülasyonu standartlarına göre donatılan araçlarda tasarımdan donanıma önemli değişiklikler göze çarptı. 

F-LINE serisi, bağlı araç teknolojileri ve gelişmiş güvenlik özelliklerinin yanı sıra konfor ce tasarım özellikleriyle dikkat çekiyor. 

Seri; yol kamyonları, inşaat kamyonları ve çekiciler olmak üzere yüksek performans sunan 3 segmentten oluşuyor.


Ford Trucks Lideri Emrah Duman, “Türkiye ve bulunduğumuz tüm uluslararası pazarlarda başarılarımız yıldan yıla artarak devam ediyor. Ürün portföyümüzde yaptığımız yenilikler ve sunduğumuz teknolojilerle markamızı geleceğe taşımayı sürdürüyoruz. Müşteri ihtiyaçlarına göre tasarlanan yeni F-LINE serisiyle hem konfor hem de araç performansını artıran yenilikler sunuyoruz. Bağlı araç teknolojisi ve gelişmiş güvenlik sistemleri ile daha konforlu bir sürüş deneyimini müşterilerimizle buluşturuyoruz. Ford Trucks olarak, müşterilerimiz için verimlilik yaratmaya, performans ve yeni nesil teknolojileri sunmaya devam edeceğiz" dedi.

Ares Logistics Filosu  50 Iveco S-WAY İle Büyüyor Ares Logistics Filosu  50 Iveco S-WAY İle Büyüyor

F-LINE serisinde de sunulan ConnecTruck ile müşteriler diledikleri zaman web portal aracılığıyla veya cep telefonlarından araçlarına bağlanabiliyorlar. Araçlarını harita üzerinden takip ederek anlık canlı araç verilerine, geçmişe dönük araç kullanım raporlarına ulaşabiliyorlar. Bağlantılı araç teknolojileri sayesinde araçların çalışma süresini yüzde 100’e çıkartacak, uzaktan teşhis ve yazılım güncellemesi gibi optimum performans sağlayacak verimlilik çözümleri sunuyor. Ford Trucks bu teknoloji ile araç verilerini anlık olarak uzaktan takip ediyor; kestirimci arıza algoritmaları ile araçlar yolda kalmadan müdahale ederek operasyon sürelerinin artırılmasını hedefliyor.

Tasarımda F-MAX etkisi
Tasarımında F-MAX'ten ilham alan F-LINE serisinin kabin ve dış görünümünde farlardan basamaklara ve kapılara kadar önemli değişiklikler dikkat çekerken iç tasarımda ise Sürücülerin araç içinde birçok fonksiyonu yönetebileceği 9 inç multimedya ekranı, yenilenmiş koltuk kumaşları, yeni direksiyon ve kumanda butonları göze çarpıyor. 

Güncel emniyet sistemleri
Yeni GSR düzenlemelerine uygun olarak F-LINE serisi araçlarda Kör Nokta Uyarı Sistemi, Geri Görüş Kamerası, Trafik Levhası Tanıma Sistemi, Lastik Basıncı Takip Sistemi, Acil Fren Anında Yanan Lambalar ve Alkol Kilidi Hazırlığı gibi teknolojiler yer alıyor. 
Yaya Algılama Özellikli Çarpışma Yardımı, Dur-Kalk Özellikli Akıllı Adaptif Hız Kontrol Sistemi, Otomatik Yanan Uzun Far ve Şerit Takip Uyarı Sistemi sürücüler için daha güvenli sürüş deneyimi sunuyor.

Ford F-LINE Serisi Şubatta  yollarda
Ford Trucks, 2040 itibarıyla ürün portföyünün tamamen sıfır emisyonlu araçlardan oluşacağını taahhüt ediyor. Şirket bu hedef doğrultusunda ağır ticari araçlarda ‘Generation F’ adıyla, sıfır emisyonlu, bağlantılı ve otonom teknolojilerle başlattığı dönüşüm yol haritasını izliyor.
F-LINE serisi Şubat 2024 itibarıyla hem Türkiye’de hem de uluslararası pazarlarda satışa sunulacak.

F-MAX Select
Ford Trucks, Antalya’da ayrıca '2019 Uluslararası Yılın Kamyonu (ITOY)' ödüllü F-MAX’ in sadece 400 adet üretilen sınırlı sayıdaki yeni modeli F-MAX Select’i de tanıttı. 

Editör: Akın Öcal