Ford Trucks’ın, 2040’ta sıfır emisyon hedefine ulaşmasında uzun dönem sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda önemli bir köşe taşı olması beklenen test başarıyla sonuçlandı.  
Ford Otosan’ın ağır ticari araç markası Ford Trucks, hidrojen yakıtı kullanan, ağır ticari taşıtlara yönelik içten yanmalı Tek Silindirli Araştırma Motoru tasarımını tamamlayarak ilk motor çalıştırma ve ateşleme faaliyetini gerçekleştirdi ve motor geliştirme testlerine başladı.
Böylece marka bünyesinde ilk defa hidrojenin yakıt olarak kullanıldığı bir ürün geliştirilmeye başlanarak ve bu ürünün ölçeklendirilmiş prototipi test edildi.  Bu gelişmeyle Ford Trucks, sürdürülebilirlik stratejisine uygun olarak ağır ticari araçlarda 2040’ta sıfır emisyon hedefine ulaşmada geçtiğimiz sene tanıtımını yaptığı tam elektrikli kamyonunun ardından önemli bir adım daha atmış oldu. 
Ford Trucks “Generation F hareketi” ile sıfır emisyonlu, bağlantılı ve otonom teknolojilerle büyük bir dönüşüm yolculuğu başlattı. Bu yolculuğun ilk önemli ürünü yüzde olan100 elektrikli kamyonunu 2022 yılında Hannover’de düzenlenen Uluslararası Ticari Araç Fuarı’nda (IAA) tanıtan Ford Trucks, tasarımdan test süreçlerine kadar tamamen Türkiye’de geliştirilen elektrikli kamyon Eskişehir Fabrikası’nda üretilecek ve 2024’yılında dünya yollarında olacak.

MAN İçten Yanmalı Hidrojen Kamyonları Sunan İlk Üretici Oluyor MAN İçten Yanmalı Hidrojen Kamyonları Sunan İlk Üretici Oluyor


 

Editör: Akın Öcal