Ford Trucks, Avrupa Birliği tarafından başlatılan sıfır emisyonlu lojistik projesi Horizon 2020 ZEFES’e (Zero Emission Freight EcoSystem-Sıfır Emisyonlu Taşımacılık Ekosistemi) katıldı. Ford Trucks, projenin bir parçası olarak hidrojenle çalışacak ilk yakıt hücreli elektrikli () F-MAX’i geliştirecek.
FCEV F-MAX, Ford Trucks'ın Türkiye'de geliştirip ürettiği ilk yakıt hücreli aracı olacak. Aracın, 2020 ZEFES projesinin hedefleriyle uyumlu olarak 2025 yılında Avrupa Ten-T koridoru gösterimlerine başlaması bekleniyor.

Ford Trucks, bu girişimle FCEV araştırma ve gösteriminin yanı sıra uzun yol taşımacılığında geleceğin teknolojisi olarak gösterilen hidrojen teknolojileri alanında da önemli bir yetkinlik kazanacak ve bunu seri üretim planına dahil edecek. 
Ford Trucks, iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak amacıyla 2040 itibarıyla sadece sıfır emisyonlu araç satışına ulaşmayı taahhüt ediyor. Sıfır emisyonlu bir geleceğe ulaşma konusundaki bu kararlılığını, Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği'nin (ACEA) Ağır Vasıta Yol Haritası Ortak Bildirisi'ne aktif katılımıyla ortaya koydu.

Renault Trucks’ın “Good Move” Belgeseline 3 Ödül Renault Trucks’ın “Good Move” Belgeseline 3 Ödül

Bu kapsamda Ford Trucks, farklı filo ve müşteri gereksinimlerini karşılamak ve ACEA'nın Sıfır Emisyonlu Yük Taşımacılığına Geçiş Bildirgesi ile uyumlu 2040 hedefine uyum sağlamak için yakıt hücresi, elektrikli güç aktarma organları seçenekleri ve içten yanmalı hidrojen motoru dahil olmak üzere çeşitli projeler üzerinde çalışıyor.
Ford Trucks daha önce de ağır ticari araçlarda hidrojenle çalışan tek silindirli içten yanmalı motorun tasarımını gerçekleştirip, ilk motor çalıştırma ve ateşleme faaliyetini başarıyla tamamlamıştı. Ford Trucks, motor geliştirme deneyi gerçekleştirme konusunda çalışmalarını sürdürüyor.

Editör: Akın Öcal