Yeni Mercedes Vito İnceleme ve Test Sürüşü Yeni Mercedes Vito İnceleme ve Test Sürüşü

Ford’un ticari araçlar birimi Ford Pro, ticari araç segmentinin lideri olan Transit ve E-Transit için 2024 yılında müşterilere sunulacak olan büyük ölçekli dijital kapasite güncellemesini duyurdu.
Ford Transit’teki geliştirmeler arasında 5G bağlantı, Ford Power-Up kablosuz güncellemeleri ve 12 inç dokunmatik ekran yer alıyor.
Dijital geliştirmelerin dışında ise yükseltilmiş ön aks, yeni sekiz vitesli otomatik şanzıman ve daha hafif şasi gibi önemli teknik yenilikler Ford Transit’te görülebilecek. 
Ayrıca bu yaz sonunda Avrupa’da sipariş edilebilecek olan 2024 Transit ve E-Transit modelleri, Ford Pro'nun şarj, yazılım ve servis teklifleriyle tamamen entegre olarak sunulacak.


Transit’e 12 inçlik dokunmatik ekran geliyor
Sürücü odaklı, sezgisel bir kabin için merkezi olarak monte edilmiş 12 inçlik dokunmatik ekran ve 8 inç dijital gösterge paneli ile desteklenen SYNC 4 iletişim ve bilgi sistemi, sürücülerin rotalarını planlamasına ve programlarına bağlı kalmasına yardımcı olmak için gerçek zamanlı trafik bilgileri sunan bağlantılı navigasyon özelliğine sahip.
Ford'un en yeni 5G modemi, Ford Power-Up kablosuz güncellemeleri süper hızlı bağlantıyla servis noktasına gitmeye gerek kalmadan gerçekleştirecek. 
Ford Pro'nun Üst Yapı Entegrasyon Sistemi, standart kabin içi dokunmatik ekrandaki dijital düğmeler aracılığıyla sürücülerin araca eklenen ekipmanları kontrol etmelerini ve ilaç, gıda veya içecek taşıyan soğutmalı araçlardaki sıcaklığı izlemek için Ford Pro yazılım paketlerine bağlantı kurmayı sağlıyor.
Yüksek güvenlik teknolojileri 
Ford Transit’te Avrupa’da 2024 yılında uygulanmaya başlanacak olan Genel Güvenlik Yönetmeliği'ne (GSR) uygun olarak güvenlik donanımlar da güncellendi. Otonom Acil Durum Frenleme özellikli Çarpışma Öncesi Yardım, Şeritte Kalma Uyarısı ve Yardım, Akıllı Hız Yardımı, 2024 model Transit için standart hale geliyor. 
Bu standart özelliklere ek olarak sürücü destek paketleri arasında yer alan Çapraz Trafik Uyarılı Kör Nokta Bilgi Sistemi, Şerit Merkezleme ve Dur & Kalk özellikli Akıllı Uyarlanabilir Hız Sabitleyici ve 360 derece kameralı Otomatik Park Yardımı da Transit opsiyonları arasında yer alacak.  


Yeni 8 ileri otomatik şanzıman
2024 modelinde önden çekişli Transit'lerde yeni sekiz ileri otomatik şanzıman seçeneği sunulacak. Yeni şanzıman, sırasıyla 700 kg ve 1.750 kg'lık bir artışla 4.250 kg azami ağırlık ve 6.000 kg azami çekiş gücüne kadar taşıma ve yükleme kapasitelerinde artış sağlayacak. 
Yeni tekerlek göbeği ve fren sistemleriyle araç konfigürasyonuna bağlı olarak araç ağırlığı 27 kg'a kadar azalabilecek.  Tasarım ayrıca balataların daha kolay değiştirilmesini sağlayarak dört disk değişimi için servis süresini iki saat kadar kısaltıyor. Yeni 16 inç jantlar da 2024 modelinde standart olacak. 
Önden çekişli modeller için ağır hizmet için elverişli yeni bir Brüt Aks Ağırlığı Oranı paketi de artık mevcut. Bu, ön aks maksimum ağırlığını 1.850 kg'dan 2.000 kg'a yükselterek üstyapı dönüşüm potansiyelini artırıyor ve yük dağıtım taleplerini azaltarak operatörlere zaman ve emek tasarrufu sağlamayı hedefliyor. 
 

Editör: Akın Öcal