Ford Pro ve Deutsche Post DHL Group, dünya çapında lojistik operasyonlar için kullanılan elektrikli ticari araçların kullanımını hızlandırmak için bir Mutabakat Zaptı imzaladı. 


Planlanan iş birliğinin altını çizen Ford Pro, dünya çapında son mil teslimatı için elektrikli hafif ticari araç kullanımındaki lider konumunu güçlendirmek için Deutsche Post DHL Group'u 2023'ün sonuna kadar dünya çapında 2.000'den fazla elektrikli teslimat aracı ile donatacak. İmzalanan anlaşma, iki kuruluşun ortak sıfır emisyon hedeflerinin bir parçası olarak maliyetleri azaltmak ve verimliliği optimize etmek için Ford Pro'nun bağlı E-Telematik yazılımına erişim ve şarj çözümleri de dahil olmak üzere elektrik filosunu çalıştırmaya yönelik tam bir çözüm paketini kapsıyor.
Ford Pro Avrupa Genel Müdürü Hans Schep, anlaşmayla ilgili yaptığı açıklamada “Ford Pro ve Deutsche Post DHL Group, daha fazla sürdürülebilirlik vizyonunu ve elektrikli çözümlere olan bağlılığı paylaşıyor. Bu anlaşma, dünya çapında elektrikli araçlarla milyonlarca teslimatın tamamlanmasına yönelik büyük bir adım. E-Transit, Kuzey Amerika'da en çok satan ticari elektrikli araç ve Haziran ayından bu yana Avrupa'da da kendi segmentinde en çok satan araç, yani tamamen elektrikli 2 tonluk van şimdiden bu tutkuyu desteklemek için büyük adımlar atıyor" dedi.

Sağlık Lojistik 500 Adet Scania Çekici Aldı Sağlık Lojistik 500 Adet Scania Çekici Aldı


Deutsche Post DHL Group Baş Tedarik Sorumlusu ve Mobilite Başkanı Anna Spinelli ise son kilometre lojistiğinin elektrifikasyonunun operasyonları karbondan arındırmak için önemli bir dayanak olduğunu kaydederek, “Yaklaşık 27 bin elektrikli panelvandan oluşan küresel filomuza yeni Ford E-Transit'i eklemek, dünya çapında çevre dostu teslimat hizmetleri sunma yeteneğimizi daha da güçlendiriyor. Özel lojistik gereksinimlerimizi karşılamak için güçlerimizi birleştirmek, operasyonel ve hizmet verimliliğini daha da artıracaktır" dedi.
Ford Pro, anlaşma kapsamında ilk E-Transit'lerini teslim etti ve Deutsche Post DHL Group'un dünya çapında birçok ülkede son mil teslimatları için kullanılan elektrikli araç filosuna katıldı. Ford E-Transit, ABD pazarı haricinde başta Avrupa pazarı olmak üzere Ford Otosan’ın Türkiye fabrikalarında üretiliyor. Sipariş hacmi, Amerika ve Avrupa’daki ekspres gönderileri için tasarlanmış E-Transit panelvanlarda yoğunlaşıyor. Araçlar, yılın en yoğun zamanında Deutsche Post DHL Group filosuna katılarak yoğun sezonda müşterilere daha sürdürülebilir teslimatları mümkün kılıyor. Ayrıca Almanya şehir içi dağıtıma özel kasalı Ford Pro Özel Araç alımları tamamlandı. 
Ford ve Deutsche Post DHL Group tarafından imzalanan Mutabakat Zaptı, potansiyel olarak her iki şirketin de gelecekteki ürünlerin yanı sıra yeni dijital ve şarj çözümlerinin birlikte geliştirilmesini keşfetmesine olanak tanıyacak. Ford Pro, yenilikçi fikirlere erken erişim sağlamanın yanı sıra, iki şirket işbirliğini küresel olarak artan sayıda pazara yaymayı araştırırken, Deutsche Post DHL Group'a test araçları ve izleme hizmetleri için erişim sağlayacak.
 

Editör: Akın Öcal