Türkiye’nin tamamen elektrikli ilk ticari olmasının yanı sıra motor gücü ve menziliyle de dikkat çeken Ford E-Transit, Ford’un ticari araçlardaki yeni oluşumu Ford Pro’nun Barcelona’daki Avrupa lansmanına damgasını vurdu. Ford Otosan tarafından Gölcük fabrikasında üretilerek Avrupa pazarına sunulmaya başlanan E-Transit, markanın elektrik dönümünde kilometre taşı olacak.

Çalışma sürelerini artırmak ve işletme maliyetlerini düşürmek amacıyla tasarlanan yenilikçi dijital çözümlerini tanıtan Ford Pro, Avrupa’daki ticari araç filoları için üretkenlikte değişikliklerin sinyalini verdi.

Ford Pro, finanstan, yazılıma, şarj çözümlerinden, servis hizmetlerine kadar ticari araç müşterilerinin araç sayısına bakılmadan ihtiyaca uygun çözümleri tek kanaldan sunacak. Ford Pro Avrupa Genel Müdürü Hans Chep’in ev sahipliği yaptığı organizasyonda Avrupalı gazeteciler de elektrikli Ford E-Transit’i ilk kez deneyimleme fırsatı buldular.

Ford Pro’nun Avrupa lansmanına katılan Ford Pro CEO’su Ted Cannis ise yaptığı kısa konuşmada Amerika tanıtımı yapılan Ford Pro’nun ticari araçlarda filo büyüklüğüne bakılmadan müşterilerinin işlerini en basit hale getirerek onların işlerine odaklanmasını sağlamak için oluşturulduğunu kaydetti. Ford Pro çözümleri, ticari araçlar için yazılım, şarj, servis ve finansman hizmetlerini bir arada sunarak müşterilerin filo operasyonlarını yürütmeleri ve bir yandan da bağlantılı ve elektrikli araçları benimsemeleri için kapsamlı tek bir platform sağlıyor.

ABD pazarının ardından Ford’un art arda yedi yıldır lider ticari araç markası olduğu Avrupa genelinde devreye alınan Ford Pro, dijital yazılım kapasitesini ve hizmet bazlı gelirlerini artırma taahhüdünü desteklerken 2025 itibarıyla 45 milyar dolara ulaşması hedeflenen global ciroya da katkıda bulunacak. Ford Pro'nun bu yılın başlarında piyasaya sürüldüğü ABD'de, web tabanlı filo yönetimi araçlarını içeren entegre çözümlerinin, filo sahipliğinin toplam maliyetini yüzde 10'dan yüzde 20'ye kadar azaltabileceği gösterildiği açıklandı.

Elektriklenen ticari araçlar

Ford Pro’nun entegre çözümlerinin merkezinde konumlanan bağlantılı araçlar, müşterilerin komple çözüm paketini kullanarak filo üretkenliğini ve çalışma süresini maksimuma çıkarmasını sağlıyor. Ford Pro Araçları, Ford’un ticari müşteri ihtiyaçları konusundaki global bilgi birikiminden yararlanılarak geliştirilen ve dünyanın en popüler ticari araç serisi olan ikonik Transit ailesi liderliğinde dünya standartlarında bir dizi ticari araç sunuyor.

Ford Pro, yetkinlikten veya sahip olma maliyetinden ödün vermeden üretkenliği ve sürdürülebilirliği artırmak için tasarlanan üstün özellikli tam elektrikli ticari araçlarıyla müşterilerin elektrikli filolara geçişini kolaylaştıracak. Henüz üretim hattından çıkmadan 5,000 adet sipariş alan tam elektrikli yeni E-Transit’in başarıyla tanıtılmasının ardından Ford, Transit serisine dört yeni tam elektrikli modelin ekleneceğini duyurdu. Yeni 1 tonluk Transit Custom ve Tourneo Custom çok amaçlı araç 2023’te, daha küçük, yeni nesil Transit Courier ve Tourneo Courier MPV ise 2024’te sunulacak. Avrupa’da satılan tüm Ford ticari araçlarının yarısı müşterilerin özel ihtiyaçlarına göre modifiye ediliyor. Ford Pro Özel Araçlar ekibi de müşterilerin gereksinimlerini anlamaya ve onlar için özelleştirilmiş ürünler ve çözümler sunmaya odaklanıyor. Ford Pro Özel Araçlar, kurum içi mühendislik uzmanlığıyla hem elektrikli hem de içten yanmalı araçlarda, yüksek performanslı parça yükseltmeleri, yardımcı batarya ve yakıt sistemleri, işaret lambaları ve römork elektriği gibi özellikler için hazırlık paketleri sunarak araç kapasitesini daha da artırabiliyor. Ek olarak, müşterilerin modifiye gereksinimleri Yetkili Araç Modifiye Servisleri (QVM) programının bir parçası olan geniş bir ağ tarafından da- destekleniyor. Şirketin Avrupa’daki Yetkili Araç Modifiye Servisleri (Qualified Vehicle Modifier - QVM) ağı, tek bir araç için basit bir raf donanımı ya da ülke çapında soğuk zincir dağıtım araçları filosunun ihtiyaçları olsun, müşterilerin ideal çözümü bulmaları için üstün esneklik sunuyor.

Ford Pro yazılımı

Ford Pro müşteri araştırması operatörlerin, yönetmesi kaynak ve zaman gerektiren farklı hizmet sağlayıcıları bir araya getirmek yerine, maksimum verimlilik için filo yönetimini tüm yönleriyle birbirine bağlayan tek ve entegre bir çözüm istediğini ortaya koydu. Ford Pro Yazılımı araçları, telematikleri, şarj ve servisi kullanıcı dostu, üretkenlik artırıcı güçlü platformlara entegre etmek için canlı verilerden yararlanan bağlantılı bir dijital ekosistem sunuyor. Bu entegre yaklaşım her Ford Pro çözümünün müşteri için değerini artırıyor. Tüm filo müşterileri, bağlantılı bir Ford ticari araç satın aldıklarında bir yıllık ücretsiz Ford Pro Telematik aboneliğinden yararlanabiliyor. Bu yazılım Ford kalitesindeki araç verilerini, gerçek zamanlı araç konumu, sağlık bildirimleri ve sürücü izleme dahil filo yönetimini sadeleştirmek için tasarlanan yararlı iç görülere ve uyarılara dönüştürüyor ve böylece uyum ve eğitimi de destekliyor.

Tam elektrikli ticari araçlara geçen filolar Ford Pro Telematik’in Ford Pro Şarj kullanımını kolay, etkin ve sezgisel hale getiren ilave özelliklerinden de yararlanacak. Bu özellikler arasında mevcut şarj durumu, şarjın araca özgü durumu ve özelleştirilebilir Düşük Menzil uyarı

kademeleriyle kalan menzil gibi bildirimler sayılabiliyor. Sistem ayrıca E-Transit’in kabininin Programlanmış Ön Klima devreye girmeden önce ısıtılmasını veya soğutulmasını ayarlayarak zamandan ve batarya enerjisinden tasarruf edilmesini ve optimal menzile ulaşılmasını sağlıyor. Ford Pro Telematik’in çoklu model işlevi, filoların Ford dışı araçlara bağlanan bir elektrikli araç şarj cihazı kullanarak Ford ve Ford dışı araçlarını yönetmelerini mümkün kılıyor.

Renault Trucks’ın “Good Move” Belgeseline 3 Ödül Renault Trucks’ın “Good Move” Belgeseline 3 Ödül

Ford Pro Yazılımı ayrıca özel geliştirilmiş ve mevcut telematik çözümleriyle araç kiralama şirketlerine ve büyük filolara da fayda sağlıyor. Ford Veri Hizmetleri, Ford kalitesinde araç verilerini Ulaşım Mobilite Bulutu aracılığıyla güvenle ileterek optimal yönetim için ihtiyaç duydukları iç görüleri sunuyor.

Ford Pro Şarj

Ford Pro Şarj elektrikli araçlara geçişi kolaylaştırmak için filolara tam entegre, iş odaklı bir şarj sistemi sunuyor. Her depo farklı olduğu için büyük pazarlardaki uzman şarj danışmanları, müşterilerle birlikte çalışarak en uygun şarj çözümünü belirlemelerine yardımcı olacak. Ford Pro Şarj tam elektrikli E-Transit ile kesintisiz çalışan donanım kurulumu ve yönetim yazılımından oluşan hizmet sunuyor. Entegre bağlantı özelliğiyle sistemin olası sorunların müşteriler henüz fark etmeden algılanmasını sağlıyor. Ford Pro Şarj sürücülerinin iş araçlarını evlerine götürdüğü filoları desteklemek amacıyla evde şarj kutusu kurulumunu, faturalandırmayı ve yönetimini de kolaylaştırıyor.

Ford Pro Servis

Ford Pro ekosisteminin kritik bir parçası olan Ford Pro Servis müşterilerin hareket halinde kalmasına yardımcı olmak için bağlantılı araç verilerini ve geniş bir servis ağını birbirine bağlayarak çalışma süresinin maksimuma çıkarılmasını hedefliyor.

800 Transit yetkili servisinden oluşan Avrupa’daki destek ağı, tüm markalar arasında en genişi konumunda bulunuyor. Ford Pro, Avrupa genelinde 1.500 elektrikli araç (EV) belgeli servis merkezi ve tümü E-Transit servis kapasitesine sahip 4.500’den fazla yetkili servisi ile elektrik çağına hazır olduğu kaydediliyor.

Ford Pro Finansman

Ford Pro’nun araç, ürün ve hizmetleri kapsayan entegre teklifi, yakında sunulacak Ford Pro FinSimple hizmeti aracılığıyla finanse edilebilecek. Ford Pro FinSimple, müşterilerin satın alma, finansal takip ve yatırım planlama süreçlerini ciddi oranda sadeleştirecek esnek ve şeffaf bir finans planı niteliği taşıyor. Filoların kredi kartı işlevi gören ön onaylı esnek bir ticari kredi limitine başvurmalarını mümkün kılacak olan yeni girişim, işlerini büyütmek ve ilk yatırımlarını daha uzun vadede geri ödemek için kullanabilecekleri bir sermaye sağlayacak. Ford Pro FinSimple çözümünün 2022 sonuna kadar Avrupa’nın büyük pazarlarındaki müşterilere tam dijital bir deneyim olarak sunulması hedefleniyor.

Etkinliğin Yıldızı Ford E-Transit

Sonbahar aylarında Türkiye’de de satılmaya başlanması planlanan Ford E-Transit ise organizasyonun gözdesi oldu. Özellikle sıfır emisyonlu operasyon hedefleyen veya karbon ayak izlerini azaltmayı amaçlayan işletmeler tarafından ilgi gören Ford E-Transit 315 kilometre menzile ve 269 beygir gücüne ulaşan güce sahip.

Editör: Akın Öcal