Isuzu D-MAX Pick-Up Elektrikleniyor Isuzu D-MAX Pick-Up Elektrikleniyor

Ford Norveç Genel Müdürü Per Gunnar Berg  yaptığı açıklamada: "Ford'da geçirdiğim 25 yıl boyunca, F-150 Lightning'imizin direksiyonuna geçmek için şu anda sürücülerden gördüğüm tutku ve talep gibisini hiç görmedim. Gerçekten kapımızı çalan ve elektrikli pick-upı Norveç'e getirmemiz için bize yalvaran müşterilerim oldu. F-150 Lightning, çevreyi koruma tutkumuzu kucaklarken maceraya olan susuzluğumuzu giderme konusunda benzersiz bir yeteneğiyle Norveç'teki pek çok müşteri için mükemmel bir seçim" dedi.
Yeni otomobil satışlarının yüzde 80'inin elektrikli olduğu dünyanın en gelişmiş elektrikli araç pazarında çok ödüllü F-150 Lightning kamyoneti Avrupa'ya tanıtmak, şirketin elektrifikasyon stratejisindeki son adım olarak dikkat çekiyor. Daha önce Kuzey Amerikan pazarı odaklı pick-up modellerini -motor hacmi, boyut ve vergisel nedenlerden dolayı- Avrupa’ya getirmeyen Ford, elektrikli araçlara geçişte bu anlayışı da yıkacak gibi görünüyor. 


Ford geçtiğimiz yıl, 2035 yılına kadar Avrupa'daki tüm araç satışları için sıfır emisyonu ve Avrupa'daki tesis, lojistik ve tedarikçiler ayak izinde karbon nötr olmayı hedeflediğini duyurmuştu. 
2024 yılında Norveç’teki F-150 Lightning teslimatlarına başlayacak olan Ford, 2026 yılına kadar dünya çapında 50 milyar dolardan fazla yatırım yaparak ve o yılın sonuna kadar dünya çapında 2 milyon elektrikli araç üretim oranını hedeflediğini duyurdu. Şirket, 2030 yılına kadar küresel araç satış hacminin yarısının elektrikli araçlardan oluşmasını bekliyor. 
Bu yılın başlarında Ford, artan müşteri talebini karşılamak için Dearborn, Michigan'daki Rouge Elektrikli Araç Merkezinde F-150 Lightning üretim kapasitesini neredeyse ikiye katlayarak yılda 150.000 araca çıkaracağını duyurmuştu. 
Norveç’te F-150 Lightning markanın diğer elektrikli modelleri Mustang Mach-E ve E-Transit  gibi üülke çapındaki elektrikli araç altyapısını tamamlamış 70'ten fazla Ford yetkili satıcı ağı aracılığıyla satılacağı kaydedildi.
 

Editör: Akın Öcal