Mercedes Katı Atık Sektöründeki Müşterileriyle Buluştu Mercedes Katı Atık Sektöründeki Müşterileriyle Buluştu

Frontier Economics tarafından Euro 7’nin getireceği maliyet artışıyla ilgili yapılan çalışma, artışların Avrupa Komisyonu tarafından belirtilen rakamlardan 4 ila 10 kat daha yüksek olacağı kaydedildi. 
Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) sitesinde yer alan bilgiye göre önerilen Euro 7 düzenlemesinin otomobillerin, hafif ticari araçlarıb, kamyonların ve otobüslerin üretim maliyetlerini artıracağı kaydedildi. Frontier Economics tarafından yapılan araştırma, araç başına maliyetin içten yanmalı motorlu otomobiller ve kamyonetler için yaklaşık 2.000 Euro ve dizel kamyonlar ve otobüsler için yaklaşık 12.000 Euro olduğunu ortaya koyuyor. Bu rakamlar, Avrupa Komisyonu'nun Euro 7 etki değerlendirmesindeki binek araçlar ve hafif ticari araçlar için 180-450 Euro ve kamyonlar ve otobüsler için 2.800 Euro olan maliyet artışı tahminlerinden 4 ila 10 kat daha yüksek. 
ACEA açıklamasında bu tahminlerin sadece, emisyonları düşürmek için öncelikle ekipman ve yatırımlar için doğrudan üretim maliyetlerini içerdiği kaydedilirken ek maliyetlerin son kullanıcılara yansımasının daha da yüksek olacağı vurgulanıyor. Mevcut Euro 6/VI kuralları ile AB, dünyadaki kirletici emisyonlar (NOx ve partikül madde gibi) için en kapsamlı ve katı standartlara sahiptir. Egzoz emisyonları, en son araç teknolojisi sayesinde şimdiden zar zor ölçülebilir bir seviyede.
Mevcut Euro 6 kuralları ile AB, dünyadaki kirletici emisyonlar (NOx ve partikül madde gibi) için en kapsamlı ve katı standartlara sahip olduğu vurgulanırken ACEA Genel Direktörü Sigrid de Vries, Euro 7 teklifinin yüksek bir maliyetle son derece düşük çevresel etkiye sahip olacağını iddia etti.

Euro 7 ile yakıt maliyetleri de artacak
ACEA açıklamasında doğrudan maliyetlere ek olarak, Euro 7 teklifinin bir aracın kullanım ömrü boyunca, yakıt maliyetlerini yüzde 3,5 oranında artırabileceğine dikkat çekilerek bunun da uzun yol kamyonları için fazladan 20.000  ve otomobiller ve hafif ticari araçlar için 650 Euro anlamına geldiği ifade edildi. 
 

Editör: Akın Öcal