2023 yılının son haftalarında ilk defa tanıtılan elektrikli Renault Master E-Tech’in merak edilen menzili açıklandı. WLTP döngüsüne göre 460 km'ye varan menzile sahip olan Master E-Tech, bu değerle sınıfının en yüksek menziline sahip oluyor. 
Boyut ve kütle açısından optimize edilmiş 40 kWh ve 87 kWh kapasiteye sahip iki batarya seçeneğiyle sunulacak olan Master E-Tech’te asıl büyük değişim bir önceki nesle göre yüzde 27 daha fazla verimlilik sağlayan aerodinamik üzerinde derinlemesine değişikliklerin yapıldığı platformda yaşandı.

Rüzgar tünelinde geliştirilen Aerovan konsepti 
Renault, markanın büyük vanının menzilini "Aerovan" konsepti ve ana motor, dinamik fren sistemi ve akü ısı yönetim sistemini kapsayan çoklu enerji platformuyla bu seviyeye çıkardı. Aracın önünden başlayarak özellikle arka üst bölgesinde yoğun bir şekilde Aerovan izleri görünüyor. 

Enerji kaynağından bağımsız olarak kendi kategorisinde en yüksek verimliliği sağlayan "Aerovan" tasarımıyla aracın SCx'i yüzde 20'nin üzerinde daha düşürülerek segmentindeki en iyi değere ulaşılmış. Bir rüzgar tünelinde binlerce saatlik testlerle tasarlanan elektrikli yeni Renault Master E-Tech’in sertifikasyon testleri de uçaklar için inşa edilen rüzgar tünelinde gerçekleştirilmiş. 

Renault Master E-Tech’in performansı da 300 Nm/105 kW motor gücü ve elektrikli büyük van en yüksek oranlardan birine sahip bir şanzıman sistemi ile arttırıldı.

Menzili arttıran teknolojiler
Yeni Master E-Tech elektrikli ürün yelpazesi, 4 tonluk maksimum izin verilen yüklü kütleye kadar uzanıyor. 
Elektrikli Master E-Tech’te batarya ısı yönetim sistemi sıcaklığı sabit tutarak bataryanın performansını artırırken standart olarak sunulan kabin klima sistemi de iç mekan sıcaklığını optimum seviyelerde tutmaya ve menzili uzun tutmaya yardımcı oluyor. 

Renault yeni Master E-Tech ile hafif ticari araçlarda bir ilk olarak dinamik fren sistemiyle (frenleri bir iç motor harekete geçiriyor) motor bölmesindeki bileşen sayısını sınırladı. 

Frenleme desteği sağlamanın yanı sıra, bu sistem daha hızlı tepki vererek aracın aktif güvenliğini de artırıyor. Sistem, yavaşlamadan kaynaklanan kinetik enerjiyi bataryayı şarj etmek ve menzilini uzatmak için elektrik gücüne dönüştürürken bu şekilde 95 kW'a kadar enerji toplayabiliyor. Tüm bu yeniliklerle Yeni Renault Master mevcut nesle göre yüzde 27 daha az enerji tüketerek yüksek taşıma kapasitesine rağmen 460 km menzile sahip oldu. 

Opel’in Yenilenen Hafif Ticari Araçları Türkiye’de Opel’in Yenilenen Hafif Ticari Araçları Türkiye’de

30 dakika şarjla 252 km menzil
Elektrikli Renault Master 130 kW DC hızlı şarjda 30 dakikada 252 km menzil depolarken 22 kW AC ev tipi Wallbox ile batarya 4 saatten kısa bir sürede yyüzde 10'dan yüzde ulaşabiliyor. 
Elektrikli yeni Renault Master E-Tech, 96 kW veya 105 kW motorla çalışıyor ve her iki güçte de 300 Nm tork sunuluyor. 96 kW gücüne sahip versiyon 40 kWh batarya eşleştirilmiş ve yaklaşık 200 km WLTP menziline sahip (sertifikasyon bekleniyor). 105 kW versiyon ise 87 kWh batarya ile çalışıyor ve 460 km'ye kadar homologasyonu tamamlanmış WLTP menziline sahip.

Editör: Akın Öcal