Elektriğe geçişte güçlü modellerini hızla tanıtan Ford, tamamen elektrikli E-Transit Custom'ın ilk ayrıntılarını açıkladı. Ford’un ticari araçlara tek yerden bütün hizmetlerini sunmak üzere geçtiğimiz günlerde tanıtımını yaptığı yeni oluşumu Ford Pro'nun 2024 yılına kadar tanıtacağı dört tamamen elektrikli ticari araçtan ilki  olan E-Transit yollara çıkarken markanın bir diğer güçlü modeli Custom’ın tamamen elektrikli versiyonuyla ilgili ilk resmi bilgiler gelmeye başladı.

Bir tonluk van segmentinde işletmelerin elektrikli araçlarda zahmetsizce değişiklik yapmalarına yardımcı olmak için tasarlandığı açıklanan E-Transit Custom’ın Ford Pro yazılımı, şarj, servis ve finansman çözümleri tarafından kapsamlı bir platform üzerinden destekleneceği vurgulandı.

Aracın, Avrupa'daki tüm Ford araç satışları için sıfır emisyona ve 2035 yılına kadar Avrupa'daki ayak izi boyunca karbon nötrlüğüne ulaşma konusundaki taahhüdünün önemli bir bileşeni olacağı da ifade edildi.  

Ford, 2024 yılına kadar, Transit Custom ve Transit Courier van versiyonlarının yanı sıra yolcu taşıyan Tourneo Custom ve Tourneo Courier dahil olmak üzere Transit ailesinin dört yeni tamamen elektrikli modelinin ailenin en büyük üyesi iki tonluk E-Transit’e katılacağını açıkladı.

Ford Pro Avrupa Genel Müdürü Hans Schep yeni modelin önemiyle ilgili “E-Transit Custom, Avrupa'daki ticari araç operasyonlarımızın bir dönüm noktası ve Ford Pro hedeflerimizi gerçekleştirme yolculuğumuzda son derece önemli bir adımı temsil ediyor. Avrupa'nın en çok satan ticari aracı tam elektrikli bir versiyon kazanırken, Ford Pro’nun tek noktadan üretkenliği artıran hizmetleriyle destekleniyor. Bunun Avrupa’daki şirketlere katacağı işletme faydaları ise anlatmakla bitmez.” değerlendirmelerinde bulundu.

Hidrojenli Taşımacılık Liderine Yakıt Hücreli Peuoget  Expert Filosu Hidrojenli Taşımacılık Liderine Yakıt Hücreli Peuoget  Expert Filosu

380 kilometre menzil

Yepyeni bir dinamik çizgiye kavuşan E-Transit Custom'ın 380 km'ye kadar  menzil sunacağı belirtiliyor. E-Transit Custom'da, ProPower Onboard teknolojisiyle, sahadayken iş aletleri, ışıklar ve farklı cihazlar için dışa aktarılabilir güç sağlama özelliği de yer alacak.

Tamamen elektrikli E-Transit Custom, 2023'ün ikinci yarısında üretime girecek ve ürünle ilgili daha fazla detay bu yılın Eylül ayında açıklanacak.

Tüm Transit Custom varyantları, Türkiye’de Ford Otosan tarafından daha önce duyurulan 2 milyar Euro'luk yatırımın bir parçası olarak Avrupa Transit üretiminin evi olan Ford Otosan Kocaeli tesislerinde üretilecek.

Ford’un Avrupa’da sattığı Transit ailesi araçların yüzde 87’sinin üretimini Kocaeli’de gerçekleştiren Ford Otosan, geçtiğimiz aylarda törenle seri üretim için hattan indirdiği Ford’un ilk tam elektrikli ticari modeli E-Transit’in hemen ardından, E-Transit Custom’un üretimi ile birlikte Ford’un Avrupa’daki ticari elektrikli araç üretim üssü olma konumunu pekiştirerek daha da kritik bir konuma ulaşmış olacak. 

Editör: Akın Öcal