Hannover’de düzenlenen IAA Transportation Fuarı’nda markanın elektrikli hafif ticari araç modeli e Daily’nin yeni neslini tanıtan Iveco, 18-19 Ekim tarihlerinde aracın daha detaylı tanıtımını ve basın test sürüşlerini İtalya’da gerçekleştirdi. 
Iveco Grubu şirketlerinden FPT Industrial’in Torino’daki elektrikli aktarma organları fabrikası ePowertrain açılışıyla birlikte düzenlenen Iveco eDaily organizasyonuyla, 2023 yılında pazarda yer alacak modelle birlikte Iveco’nun yeni finans ve servis modellerini de yakından tanıma fırsatı yakaladık.


İçten yanmalı Daily gibi bütün gövde seçenekleriyle sunulacak olan yeni eDaily, 200’e varan varyasyonla yollara çıkacak. 
Şasi kabin versiyonuyla 4,6 ton yük kapasitesi sunan tek hafif ticari modeli olan eDaily, 3000, 3450, 3750, 4100, 4350 ve 4750 mm gibi farklı aks mesafesi seçenekleriyle sunulacak. 
Panelvan modelinde de farklı aks mesafesi seçenekleriyle birlikte 20 metreküpe varan taşıma hacmi sunan eDaily, bu alanda geçmişten gelen iddiasını elektrikli çağa da taşımak istiyor. 
Kamyondan türetilen şasisiyle geleneksel bir Daily’de olduğu gibi sağlamlık, uzun ömür ve çok yönlülük vaat eden eDaily, modüler yapısını modüler bataryalarla destekleyerek farklı amaçlara yönelik çok geniş bir yelpaze sunabiliyor. 
Şehir içinde 400 kilometreye ulaşan menzil 
Tek batarya ile 37, 2 batarya ile 74 ve 3 batarya ile 111 kWh güç sunan eDaily’de kullanımı sırasında tekrar kullanım veya ihtiyaçların değişmesine göre bataryalar kolayca sökülüp monte edilebiliyor 
Tek batarya modülüyle 3,5 tonda 120 kilometrelik menzil seçenekler arasında yer alırken, çift bataryalı seçenekte ise WLTP döngüsünde 235 kilometre menzil sunuluyor. 
4,25 tonluk versiyonu ile eDaily tek batarya ile 110, çift batarya ile 200 ve 3 batarya ile 300 kilometrelik menzil sağlıyor. Ayrıca bu versiyonda sürüşün tamamının şehir içi yollarda yapılmasıyla toplam menzilin rahatlıkla 400 kilometreye ulaştığı kaydedildi. 


5,2 tonluk eDaily ise 2 ve 3 adetlik batarya paketleriyle sunuluyor. Toplam ağırlığın artması menzili doğal olarak bir miktar etkiliyor ve 2 bataryalı versiyon 185, 3 bataryalı versiyon ise 260 kilometre menzil sunuyor.  
eDaily’nin içten yanmalı kardeşinde olduğu gibi aracı sınıfında tek yapan 7,2 tonluk versiyonu da sadece 2 veya 3 adetlik batarya paketleriyle müşterileriyle buluşacak. Bu sınıfta hafif kamyonlarla rekabet edecek olan eDaily, iki bataryada 120, üç bataryada ise 180 kilometre menzil sunacak. 
Microvast iş birliğiyle tedarik edilen ve enerji yoğunluğunu arttıran, patentli Katot Nikel Manganez Kobalt teknolojisiyle üretilen batarya modülleri için 8 yıl ve 250 bin kilometre garanti veriliyor. Yüzde 95 enerji kullanılabilirliğiyle dikkat çeken batarya modülü, yangınlara karşı da özel koruma sistemiyle donatılmış.


eDaily’nin 2 ve 3 bataryaya sahip modellerinde kullanıcıya maksimum motor gücü olarak 140 kW (188 bg) tek bataryalık modellerinde ise 100 kW (134 bg) sunuluyor. Motorun 2 dakikalık verebileceği en yüksek güç (Peak Power) olarak verilen bu değerlerin yanı sıra sürekli verilebilen güç değeri ise bütün versiyonlarda 90 kw (121 bg) olarak belirtiliyor.  
eDaily’de yine en üst tork değeri iki ve üç bataryalı modellerde 400 Nm olarak dikkat çekerken tek bataryada ise 300 Nm tork değeri veriliyor. Aracın tüm modellerdeki sürekli verilen tork değeri ise 220 Nm. 
Sürüş ve fren modları menzili ve gücü dengeliyor
Adaptif tork yönetimine sahip olan Iveco eDaily’de 3 farklı sürüş ve frenden enerji toplama modu bulunuyor. Sürüş modları arasında performans ve verimliliğin dengeli bir şekilde karşılandığı Natural, yüksek güç sunan Power ve enerji ve menzil tasarrufu önceliği sunan Eco modları yer alıyor.  
Ayrıca vites kolu üzerinden ayarlanabilir enerji geri toplama ve sürüş modları arasında; dizeldeki motor frenine benzer bir standart enerji geri toplama, maksimum enerji geri toplama yapan ve neredeyse aracı sadece gaz pedalıyla kullanımını sağlayan tek pedal sürüş modu ve neredeyse hiç enerji geri toplaması yapmayan ve daha yumuşak bir sürüş sağlayan “Sailing” modları da optimizasyonunun daha ince ayarlarla dengelenmesine yardımcı oluyor. 
Yağ ve elektrikli araç sıvıları markanın uzun zamandır iş birliği yaptığı Petronas ile geliştirilen eDaily, geleneksel Daily ailesinde olduğu gibi arkadan çekişli olarak sunulacak. Bir aktarma kutusu ve şaft aracılığıyla arka aksa bağlanan elektrikli motor, elektrikli hafif ticaride tek olarak farklı arka aks oranlarıyla hizmete uygun araç performansını garantiliyor. 
İki ve üç batarya konfigürasyonunda 3,5 ton çekme kapasitesi sunan eDaily, yokuşlarda yüzde 30 kalkış kabiliyetine sahip.


Elektrikli PTO seçenekleriyle farklı üstyapılara hazır
eDaily’nin Torino’da gerçekleştirilen tanıtımının en ilgi çekici taraflarından biri de farklı kullanım alanları için üstyapılı modellerle gerçekleştirilen küçük gösteri oldu. Kapalı kasa teslimat aracından atık toplama aracına ve damperli platform kasadan soğutucu üniteli frigorifik kasaya kadar farklı üstyapılı eDaily modellerini de canlı olarak deneyimleme fırsatı bulduk. 

Renault Kangoo İçten Yanmalı ve Elektrikli Versiyonlarıyla Türkiye’de Renault Kangoo İçten Yanmalı ve Elektrikli Versiyonlarıyla Türkiye’de


Iveco yetkilileri Avrupa’da satılan her 4 Daily modelinden 1’nin üstyapılı olarak kullanıldığını ve Iveco’nun bu avantajı korumak için şasiden üstyapı altyapısına kadar özel bir çalışma yürüttüklerini kaydettiler. eDaily’de sunulan 12 V-2,5 kW düşük voltajlı ePTO arka lift, 400 V-15 kW yüksek voltajlı ePTO seçeneğiyle soğutucu ünite ve yine 15 kW gücünde ek bir motorla çalışan mekanik ePTO, pompa ve damper gibi daha fazla güç isteyen uygulamalarda kullanılıyor. 
eDaily’de çekiş motorundan bağımsız olarak çalışan ePTO, araç motoru çalışmaz durumdayken de kullanıldığı gibi ekipman şebeke elektriğinden de güç alabiliyor. 

Editör: Akın Öcal