DB Schenker Arkas yöneticileri 24 Temmuz 2023 tarihinde lojistik ve ticari araç sektör basını ile İstanbul’da bulunan şirket merkezinde bir araya geldi. DB Schenker Arkas Genel Müdürü Özgür Al’ın ev sahipliğinde yapılan toplantıya DB Schenker Arkas CFO’su Elif Gamze Görer ve Kurumsal İletişim ve Pazarlama Yöneticisi Dilem Karakaya katıldı.

Sağlık Lojistik 500 Adet Scania Çekici Aldı Sağlık Lojistik 500 Adet Scania Çekici Aldı

DB Schenker Arkas Genel Müdürü Özgür Al, Türkiye’de köklü bir geçmişi olan şirketlerinin 30 yıl önce Schenker’i bünyesine alan DB ve Arkas gibi alanlarında lider firmaların iş birliğiyle yoluna güçlü bir şekilde devam ettiğini açıkladı.  
Türkiye’de denizyolu, havayolu ve karayolu, depo ve antrepo hizmetleri, fuar taşımacılığı ve proje taşımacılığı olmak üzere 6 ana alanda hizmet verdiklerini kaydeden Al, “Schenker karayolu nakliyesinde Arkas ise deniz ve hava taşımacılığında güçlü. DB Schenker Arkas ortaklığında yüzde 45’i Arkas’a yüzde 55’i Schenker’e ait. Schenker, Avrupa’da karayolunda kendi çok güçlü ağına sahip, deniz ve havada ise armatör veya havayollarının filolarını kullanarak Pazar payını büyüten biri yapı” dedi. 

8. depo Gebze’de faaliyete geçti
Türk ekonomisinin güçlü olduğu otomotivle ilgili yatırım ve çalışmalarının bulunduğunu kaydeden Al, sözlerine şöyle devam etti: “Denizyolu taşımacılığında Türkiye’de ilk 10’da -7 veya 8. sırada- yer alıyoruz.  Hava kargoda da hem ithalat hem de ihracatta çok güçlüyüz. Kara nakliyesinde hem Türkiye içinde hem de uluslararası taşımacılıkta faaliyet gösteriyoruz. Bu ana faaliyet alanları dışında kontrat lojistiği kapsamında depo ve antrepo işletmeciliği yapıyoruz. Depo ve antrepo yatırımlarımızla hizmetlerimizi genişletiyoruz ve yatırımlara devam ediyoruz. 7 depomuz vardı geçtiğimiz ay sekizinci depomuzu Gebze’de faaliyete aldık. Bu yatırımla mevcut depo kapasitemiz yüzde 11 oranında artmış oldu. Yakın bir zamanda yeni bir tesisi daha İstanbul dışında hizmete açacağız. Bizim Ege Bölgesi’nde 2 adet, Bursa’da 1 adet, İstanbul’da da 5 depomuz var. Yeni açılacak tesis bu bölgelerin dışında olacak. İç Anadolu ve Mersin gibi bölgelerde daha güçleneceğiz.”


Bütün alanlarda büyümeyi hedeflediklerini ve. 2025 yılı için Euro olarak ciro bazında 2 katı bir büyüme öngördüklerini açıklayan Özgür Al, “Her ne kadar deniz navlunu gibi konularda rakamları biz belirlemesek de her birimde büyümeyi hedefliyoruz. Büyümeyle birlikte yatırım ve yeni istihdamlar da gündeme gelecek. Bu büyümede Türkiye’nin kalite ve maliyet anlamda durduğu iyi konumun da etkisi olacak. Bir dönem maliyet amaçlı pek çok marka farklı ülkelere gitti ancak bu yatırımlar Türkiye’ye geri döndü. Bizim büyümemiz hem Türkiye’nin büyümesine paralel gidecektir hem de bizim büyüme fırsatlarını değerlendirme iştahımız da bu hedefi şekillendirecek.”
Türkiye’de fuar taşımacılığında ilk sırada yer aldıklarını da hatırlatan Al, proje taşımacılığının da bir diğer uzmanlık alanları olduğunu kaydederek, “Proje taşımalarında fabrikaların sökülüp, taşınması ve monte edilmesi gibi büyük ve zor işlerde ilk akla gelen firmalardan biriyiz” dedi. 

Teknik servis hizmeti veren lojistik şirketi
Taşımanın ötesinde hizmet sunmak istediklerini vurgulayan Al, basit yeniden etiketleme gibi katma değerli hizmetlerden, montaj hizmetlerine kadar bu alanda zengin hizmetler sunduklarını söyledi. Bir cep telefonu markasına lojistiğin ötesinde teknik servis hizmetleri verdiklerini söyleyen Al, bu işe özel yüksek güvenlikli bir tesis kurarak 170 teknik personelle cihazların tüm teknik ve tamirat işlemleri gerçekleştirdiklerinin de altını çizdi. 

Editör: Akın Öcal