Daimler Truck’ın ABD pazarında satışa sunacağı RIZON, önümüzdeki günlerde 1-4 Mayıs 2023 tarihleri arasında Anaheim, California'da düzenlenecek olan Gelişmiş Temiz Taşımacılık (ACT) Fuarı'nda ilk kez halka sunulacak.
RIZON markası altında sunulan ilk 3 kamyon modelinin e18L, e16L ve e16M olacağı açıklanırken marka, günlük operasyonları ve üretkenliği optimize etmek için her müşterinin özel gereksinimlerine uygun çok yönlü bir konfigürasyon ve seçenek kombinasyonu sunacak. Brüt araç ağırlığı (GVW) olarak 7.255 ila 8.162 kg arasında değişen 4. ve 5. sınıf orta hizmet batarya elektrikli araçlar, 3 batarya paketi ile ABD pazarına sunulacak. 
L boyutu varyantı için 3 batarya paketi ile 170 - 257 kilometre menzile sahip olacak RIZON kamyon, 2 pil takımlı M boyutu versiyonu ise tek bir şarjla 120 -177  kilometre arasında menzil sunacak.


Daimler Truck markası elektrikli FUSO eCanter modeline benzer tasarım ve teknik özellikleriyle dikkat çeken RIZON kamyonların kapalı kasa,  platform, atık toplama ve frigorifik gibi çeşitli uygulamalar için ideal olduğu açıklandı. 
ABD’de 2023 yılının son çeyreğinde satışa sunulacak olan RIZON kamyonları, sürücülerin dur-kalk trafiğinde ve sıkışık kentsel alanlarda kendilerini daha da güvende hissetmelerini sağlayan Daimler Truck'ın Aktif Fren Yardımı ve Aktif Yan Koruma Yardımcısı gibi güvenlik teknolojileriyle yollara çıkacak. 
Seviye 2 AC şarj ve CCS1 uyumlu DC hızlı şarj olmak üzere iki tür batarya şarj sistemine sahip RIZON markası, aktarma organları, şasiyi ve kabini 5 yıl/120.000 km ve yüksek voltajlı bataryaları 5 yıl/193.000 kilometre koruyan sınıfında lider bir garanti paketi de sunacak. 

Renault Trucks’ın “Good Move” Belgeseline 3 Ödül Renault Trucks’ın “Good Move” Belgeseline 3 Ödül

Daimler Truck markalarına yenisi eklendi

Daimler Truck Kuzey Amerika’da Freightliner, Western Star, Thomas Built Buses ile faaliyet gösterirken RIZON ile yeni bir kamyon markası daha eklenmiş oldu. Avrupa'da ve Asya’da başta Mercedes-Benz kamyon ve çekicileriyle pazarın en büyük ağır ticari araç üreticisi olan Daimler Truck'ın diğer kamyon markaları FUSO ve BharatBenz. Daimler Truck çatısı altında Mercedes-Benz & Setra markalarıyla otobüs üretimi de yapılıyor. 

Editör: Akın Öcal