Karbonsuz ulaşımın her geçen gün yaklaştığı günümüz ticari araç dünyasında yeni iş birlikleri küresel otomotiv ve ticari araç endüstrisini şekillendirmeye devam ediyor. Özellikle elektrikli araçlar ve hidrojen teknolojili ticari araçlar son dönemde bu eğilimde önemli bir yer tutuyor.

Mitsubishi Fuso ile Hino Motors tek şirket olacak
Daimler Truck ve Toyota Motor Corporation, arasında imzalanan Mutabakat Zaptı ile Mitsubishi Fuso ile Hino Motors'un eşit şartlarda birleştirilmesi planlanıyor. 
Anlaşma doğrultusunda 2024 sonuna kadar Mitsubishi Fuso ile Hino Motors'un birleştirilmesi hedeflenirken 30 Mayıs 2023 tarihinde imzalanan işbirliğinin amacının küresel karbon nötrlüğü elde etmek olduğu kaydedildi.  

Anlaşmaya göre ticari araç geliştirme, tedarik ve üretim alanlarında eşit şartlarda birleşecek ve işbirliği yapmak üzere küresel olarak rekabetçi bir Japon ticari araç üreticisi olarak hareket edecekler. 
Daimler Truck ve Toyota, evlilik anlaşmasıyla birleştirilmiş Mitsubishi Fuso ve Hino'nun holding şirketine eşit şekilde yatırım yapacaklar yeni şirketin rekabet gücünü desteklemek için hidrojen ve CASE teknolojilerin (Bağlantılı, otonom, paylaşımlı, elektrikli) geliştirilmesi konusunda iş birliği yapacaklar.

Renault Trucks’ta Satış Sonrasına Yeni  Yönetici Renault Trucks’ta Satış Sonrasına Yeni  Yönetici

Daimler Truck CEO'su Martin Daum, Mitsubishi Fuso ve Hino birleşmesiyle ilgili yaptığı açıklamada; "Daimler Truck olarak bizler ürünlerimizle gurur duyuyoruz çünkü kamyonlar ve otobüsler dünyayı hareket ettiriyor. Hatta yakında bunu sıfır emisyonla yapacaklar. Dolayısıyla önümüzde harika bir gelecek var ve bugünün duyurusu geleceğin ekonomik olarak çalışmasını sağlamak ve sürdürülebilir nakliyeye öncülük etmek için çok önemli bir adım. Planlanan yeni şirket, Güneydoğu Asya'da büyük bir güç ve Daimler Kamyon ailesinin önemli bir ortağı olacak" dedi. 

Bir dönem Türkiye yollarında da gördüğümüz Hino kamyonların sahibi Toyota Motor Corporation’un CEO'su Koji Sato, ise dört şirket arasındaki bu iş birliğinin, Japonya’da ticari araçların geleceğini ve mobilite toplumunun geleceğini yaratmaya yönelik bir ortaklık olduğunu vurguladı. 
 

Editör: Akın Öcal