Yeni nesil XF, XG ve XG+ modellerinin tanıtım organizasyonunda hoş geldiniz konuşmasını DAF Trucks Türkiye Genel Müdürü Gregor Van der Mark yaptı. İzmit Körfez Pisti'nde gerçekleştirilen ve DAF Trucks Türkiye Satış Direktörü Mert Ersoylu’nun katıldığı organizasyonda da test sürüşü de düzenlendi.


Yeni Nesil DAF XF, XG ve XG+ serilerinin tanıtımında yüzde 10 iyileştirilmiş yakıt verimliliğine bu verimliliğe katkıda bulunan başta aerodinamik geliştirmelere modellerin aktif ve pasif güvenlik teknolojilerine dikkat çekildi. 
Öne çıkan yenilikler
Aerodinamik tasarım ve yeni ön cam tasarımıyla aracın görüşünde gerçekleşen önemli ölçüdeki iyileştirmeler göze çarparken aracın kabininde girişten itibaren başlayan yenilikler, ayna yerine kullanılan kameralar, standart LED ön farlar dikkat çekiyor. İlk defa yeni seriyle kullanılan gösterge ekranı merkezi bir 12 inç ekranda kendini gösterirken DAF Navigasyon ve Bilgi Eğlence Sistemi için opsiyonel  10,1 inç dokunmatik ekran da aracın modern görünüşüne katkıda bulunuyor.


Yeni Nesil XF
Ön tarafta 160 mm uzama ile tamamen yeni bir kabin tasarımına sahip olan Yeni Nesil XF, mevcut XF Super Space Cab ve Space Cab ile karşılaştırıldığında 75 mm daha alçak bir kabin verisine sahip. Geniş ön cam ve ultra alçak kemer çizgisi ile birlikte doğrudan görüş sağlar ve özellikle bisiklet sürücüleri ve yayalar açısından güvenliğe katkıda bulunur. Yeni XF'de ayakta durma yüksekliği kabin içindeki konuma bağlı olarak 1.900 ile 2.075 mm arasında.
Yeni Nesil XG ve XG+
DAF, XF'ye ek olarak XG ve XG+ 160 mm uzatılmış ön kısmın yanı sıra, çalışmak, yaşamak ve uyumak için daha geniş bir alan sağlamak için kabinin arka kısmında 330 mm ekstra uzunluğa sahip. XG ve XG+'nın kabin yüksekliği Yeni Nesil XF'den 125 mm daha yüksek. DAF XG kabin içinde 1.980 ila 2.105 mm arasında bir ayakta durma yüksekliği sunuyor. 
Sınıfının en iyi değerlerinden birini sunma konusunda iddialı olan DAF XG+ ile tavan yüksekliği daha da artırılarak 2.220 mm'ye kadar bir ayakta durma yüksekliği sunuluyor. XG+, DAF'ın gerçek üst sınıf modeli olarak tüm üst düzey yaşam konforu ve ferahlık düzeyi sunuyor. DAF XG+, 12,5 metreküplük hacmiyle sektörün referans modeli olan mevcut DAF XF Super Space Cab'den bile yüzde 14 daha fazla hacme sahip. 


Tasarım 
Yeni Nesil XF, XG ve XG+, aerodinamik verimliliği hissettiren gövde panelleri ve yeni  kavisli ön cam tasarımı ve kapılar konik kabin şekli ile karakterize edilmiş. Uzun ön tarafı vurgulayan belirgin ızgara ile daha da geliştirilen Yeni Nesil XF, XG ve XG+ kamyonların tümü krom desenli ızgaraya sahip. 
Kabin yapısı için hafif, yüksek mukavemetli çelik kullanılırken, kompozit bir kaplamaya sahip olan çelik tampon ve hasar durumunda maliyeti azaltmak için üç parçadan oluşmuş.  


Teknoloji
10,8 litre PACCAR MX-11 ve 12,9 litre PACCAR MX-13 motorlarla donatılan yeni seride enjektörler, daha yüksek silindir basınçlarına olanak tanıyan yeni bir silindir kapağı ve bloğu, yeni bir piston ve gömlek tasarımı kullanılarak optimize edilmiş. Yeni nesil verimli turbo şarj cihazları kullanılan ve yeni hava kompresörleri, yağ pompaları ve alternatörler araçtaki kayıpları minimize etmek için tasarlanmış. 200 bin kilometre ile yılda bir kez servis aralığı ile sunulan yeni XF, XG ve XG+ serisinde düşük araç ağırlıkları (Yeni Nesil XF 4x2 çekicinin en temsili özellikteki boş ağırlığı sadece 6.912 kg) dikkat çekiyor. 


Başta EcoRoll işlevlerine sahip Adaptif Hız Sabitleyici 3 ve Yokuş Aşağı Hız Kontrolü gibi gelişmiş sürücü destek sistemleriyle donatılan araçlar, Fren Asistanı, Şerit Takip Uyarı Sistemi ve Acil Durum Fren Lambaları ve Gelişmiş Acil Frenleme Sisteminin (AEBS-3) en son versiyonuyla ayrıca diğer yol kullanıcılarını algılayan City Turn Assist sistemine da sahip. 

Ford Otosan Lojistikte Sürdürülebilirlik Manifestosunu Açıkladı Ford Otosan Lojistikte Sürdürülebilirlik Manifestosunu Açıkladı


Kabin konforunda yeni boyut
Yeni bir özellik olan Park Airco, DAF XG+'da araç park halinde veya rölantideyken kabin içini otomatik olarak soğutmak veya ısıtmak için opsiyonel olarak sunulurken kabin içinde tavan konsollarında, gösterge panelinin üstünde, kapı ceplerinde ve ranzanın altında büyük saklama alanları yer alıyor. İç mekanda premium binek araçlarda kullanılan yumuşak dokunuşlu Slush malzeme ve deri kullanımı göze çarparken; optimum baş, sırt ve bacak desteği için mekanik veya hatta tamamen elektrikli olarak ayarlanabilen DAF Relax Yatak ta araç opsiyonları arasında yer alıyor.
 

Editör: Akın Öcal