Bütün araç gamını yenileyen DAF, XBC inşaat kamyonunu da içeren Yeni Nesil XB ile geniş kapsamlı ürün yelpazesini tamamlıyor.
DAF son olarak şehir içi ve bölgesel dağıtım için yeni DAF XB Elektrik ile "sıfır emisyonlu" ürün serisini genişletiyor. 16 ve 19 tonluk modellerin yanı sıra, 17,5 inç jantlı ve sadece bir giriş basamağı olan 12 tonluk bir model de sunuluyor. 2023 yılının dördüncü çeyreğinde üretime girecek olan yeni DAF XB serisinde aks mesafeleri 4,2 metreden başlıyor.

350 kilometreye varan elektrikli menzil
XB Elektrik'in motoru, teknik özelliklere bağlı olarak 120 veya 190 kW nominal güç ve sırasıyla 950 ve 1850 Nm nominal tork (2600 ve 3500 Nm maksimum) sağlıyor. DAF, brüt enerji içeriği 141-282 kWh arasında olan, kobalt ve magnezyum içermeyen lityum demir fosfat (LFP – Lityum Ferro Fosfat) yüksek enerji yoğunluklu batarya grupları kullanıyor. XB Elektrik, 350 kilometreye kadar menzil sağlarken bu değerin şehir içi dağıtım operatörlerinin ihtiyaçları için yeterli olduğu aktarılıyor. 

Volvo Trucks Aero Serisi Haziran’da Türkiye’de Volvo Trucks Aero Serisi Haziran’da Türkiye’de

Hızlı ve yavaş şarj
Yeni DAF XB Elektrik'e özgü bir özellik de "Birleşik Şarj Sistemi". Bu sistem binek araçlarda olduğu gibi kamyonun normal elektrik şebekesi üzerinden şarj edilmesine olanak tanır ve kamyon gün sonunda ana merkeze geri döndüğünde kullanmak için idealdir. Bataryaların (650 V DC, 150 kW) yüzde 20'den yüzde 80'e hızlı şarj edilmesi, teknik özelliklerine bağlı olarak yalnızca 40 ila 70 dakika zaman aldığı kaydediliyor.
PACCAR motor
Yeni DAF XB; yenilikçi, tamamen elektrikli güç aktarma sistemlerinin yanı sıra 124 kW (170 hp) ile 227 kW (310 hp) arasında çıkış gücüne sahip 4,5 litre 4 silindirli PACCAR PX-5 ve 6,7 litre 6 silindirli PACCAR PX-7 motorlarla birlikte sunuluyor.

PowerLine otomatik şanzıman
PX-5 ve PX-7 motorlu DAF XB, optimum dişli açıklığı ve basamakları sunan 8 vitesli, tam otomatik bir PowerLine şanzıman ile birlikte sunuluyor. Herhangi bir tork kesintisi olmadan güç değiştirme, sarsıntısız vites değiştirme ve hızlı gaz tepkisi sağlayarak şanzıman, fren pedalı serbest bırakıldığında devreye giren urge-to-move özelliği sayesinde düşük hızda manevra kabiliyeti sağlıyor. 
DAF XB serisi için 6 ve 9 vitesli manuel şanzımanlar da seçenekler arasında yer alırken tam otomatik Allison şanzımanlar ise özel uygulamalar için sipariş edilebiliyor. 

Üstyapıya uygun şasi
9 metreden fazla üstyapılara izin veren geniş dingil mesafeleri (6,9 metreye kadar) ve şasi uzunluklarıyla dikkat çeken DAF XB serisinin şasisi, üstyapı üreticilerine kolaylık sağlamak için yeni bir ızgara modeline sahip. Yeni olarak önceden tanımlı şasi düzenleri, yeniden konumlandırılmış yakıt depoları, egzoz sistemleri, aküler ve hava depoları ile özellikle yol temizleyicileri ve damperli yükleyiciler için tasarlanmış. 

DAF XB modelinde kara kutu sistemi
Yeni DAF XB dağıtım kamyonu, AEBS sistemi (Gelişmiş Acil Durum Fren Sistemi) hem radar hem de kamera ile donatılmıştır ve aracın önündeki savunmasız yol kullanıcılarına uyarı verir. Olay Veri Kaydedici, ABS fren uyarısı etkinleştirildiğinde uçaklardaki kara kutu benzeri bir sistemle görüntüleri ve verileri kaydeder ve aracın kör noktalarında bisikletliler olması durumunda DAF Dönüş Yardımı uyarı verir. Yeni DAF Yorgunluk Tespit Sistemi, sürücünün uyanıklık düzeyini değerlendirir ve mola ihtiyacı olduğunda uyarı verir.
Ayrıca, her XB'de sürücüyü gerçek hız sınırları hakkında bilgilendiren Hız Sınırı Tanıma özelliği bulunur. Pasif Şerit Değiştirme Yardımı ise istemsiz gerçekleşmiş olabilecek şerit değişikliklerinde uyarı vererek tehlikeli manevraların önlenmesine yardımcı olur.

Alçak kabin konumu, geniş ön cam ve yan camlar ve bunların alçak pencere bel çizgileri iyi bir görüş açısıyla dikkat çeken araçta isteğe bağlı olarak, yardımcı sürücü tarafındaki diğer yol kullanıcılarının engellenmeden görülebilmesi için kaldırım Geniş Görüşlü Cam da sunulur. 

İnşaat uygulamaları için XBC
Yol uygulamalarına yönelik XB serisinin yanı sıra DAF, örneğin inşaat segmentinde olduğu gibi zorlu koşullar için XBC serisini de piyasaya sürüyor. XBC, 19 tonluk bir şasiye, 255 milimetrelik yüksek alt açıklığa, 25 derecelik geniş yaklaşma açısına, motor bölmesini korumak için çelik ön radyatör plakasına ve dayanıklı lav grisi çelik tampona sahip. 

Editör: Akın Öcal