Özellikle Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla birlikte 2022 yılında Orta Koridor üzerinden yapılan transit geçişler, 2021 yılına kıyasla yüzde 150 oranında artarak transit hacimlerinde rekor bir büyüme kaydetti. IRU kaynaklı bilgiye göre Hazar Havzası'ndaki konteyner hacmi Aralık 2022'den Ocak 2023'e kadar sadece bir ay içinde 5,5 kat arttı. 

Alp Özler Lojistik Mercedes’ten 153 Actros ve Atego Aldı Alp Özler Lojistik Mercedes’ten 153 Actros ve Atego Aldı

Orta Koridor'un eTIR ile dijitalleştirilmesini hızlandırmak amacıyla geçtiğimiz haftalarda Özbekistan’da bir toplantı düzenlendi. 
Semerkant TIR ve Transit Direktörü Tatiana Rey-Bellet, Orta Koridor boyunca ticaret hacminin rekor düzeyde artmasıyla birlikte, ticaret güvenliğini ve verimliliğini daha da artırmak için uluslararası transitin dijitalleştirilmesinin daha acil hale geldiğini söyledi. 

Tatiana Rey-Bellet, TIR Sözleşmesi doğrultusunda eTIR'ı en kısa sürede hayata geçirmenin öncelikleri olduğunı söyleyerek, “Ortak çabayla birçok TIR süreci halihazırda başarılı bir şekilde dijitalleştirildi ve hem kamu hem de özel sektöre önemli faydalar sağlayarak transit güvenliğini ve kolaylaştırmayı arttırdı” dedi. 

Editör: Akın Öcal