Fransa'nın Başkenti Paris'te 13-17 Haziran 2022 tarihleri arasında düzenlenecek fuarda Çukurova Savunma, 4x4 Zırhlı Hızlı Kazıcı-Yükleyici ile  birlikte 8/9 ton, 10 ton ve 14 tonluk 4x4 MPP Şasi platform araçlarını sergileyecek. Yüzde yüz yerli  sermaye ve işgücü ile Çukurova Savunma çatısı altında geliştirilerek üretilen araçlar her türlü saha şartlarına uygun yapıları ile farklı özelliklerde üstyapı imkanları sunuyor.

Çukurova Savunma, EUROSATORY 2022’de, iki yeni ürününün lansmanını yapacak. Bunlardan ilki Zırhlı Hızlı Kazıcı-Yükleyici BHL-z; ikincisi ise 10 Tonluk 4x4 MPP Çok Amaçlı Tekerlekli Şasi Platformu. Çukurova Savunma, diğer iki şasi platformu olan 8/9 ton ve 14 tonluk 4x4 MPP şasisini de EUROSATORY 2022’de-Paris, Fransa2da ziyaretçilerinin ilgisine sunuyor.

Operasyon Sahası İş Makinası BHL-z

16 ton sınıfında, 4x4x4 (4 tekeri de tahrikli ve her iki aksta dönüş sistemine sahip) bir araç olan Hızlı Zırhlı Backhoe Loader BHL-z, saha operasyonlarında fark yaratan bir dizi teknik özelliğe sahip. Bunlar arasında; 220 beygir gücünde motor, 6/3 vites Ergo-Powershift elektronik şanzıman, 77 km/sa azami hız, HPSS süspansiyon, patlak-gider lastikler, BR7 balistik koruma seviyesi ve STANAG 4569 2a/2b (simülasyon) mayın koruması yer alıyor. Opsiyonel özellikler arasında ise kameralar, muhabere donanımı, otomatik yangın söndürme sistemi, merkezi yağlama, karbon filtreler ve uzaktan kontrol ve de dron destekli gözetleme ve raporlama başta olmak üzere bir dizi kabiliyet yer alıyor.

Konya MEDAŞ Filosuna 107 Adet Isuzu D-Max Pick-Up Konya MEDAŞ Filosuna 107 Adet Isuzu D-Max Pick-Up

Çok Amaçlı Tekerlekli Şasi Platformu

Çukurova Savunma, yeni 10 tonluk 4x4 MPP -ISAS ön akslar, Rigid arka aks sistemli- şasi aracını, ilk defa EUROSATORY 2022'de sergileyecek. Bu yeni şasi; 285 beygir gücüne sahip motoru, 6 ileri vitesli tam otomatik şanzımanı, saatte 120 km’lik azami hızı ve yüzde 60 eğim tırmanma kabiliyetini, askeri ve NATO standartlarla uyumlu bir şekilde bir araya getiriyor.

Çukurova Savunma Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Darıcı, EUROSATORY 2022'ye katılımları ile ilgili şunları söylüyor: “Çukurova Savunma, faaliyet alanlarında, önümüzdeki dönemin önde gelen oyuncusu olmayı hedefliyor. ikinci defa katıldığımız EUROSATORY 2022, bu hedefe yönelik attığımız önemli adımlardan biri. Fuarda ilk defa sergileyeceğimiz 10 Tonluk 4x4 MPP Çok Amaçlı Tekerlekli Şasi Platformu çözümlerimiz, alanlarının öncü ürünleri arasında yer alıyor. Bu ürünlerimizin, hem Türkiye’de hem de dünya genelinde APC/MRAP ve özel araç üreticilerinin ve birçok son kullanıcının tercihi olacağına inancımız tam. 8 ila 18 ton MPP arası platformlar için kullanıma uygun 4x4 çok amaçlı şasi çözümlerimiz olduğu gibi kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda, 6x6 ve 8x8 çok amaçlı şasiler konusunda da çözüm sunabiliyoruz. Ayrıca Tekerlekli Taktik araçlarımızı (TWVs,4x4 ve 6x6) da önümüzdeki dönemlerde planlamaktayız.”

Editör: Akın Öcal