CNH Industrial’den resmi olarak ayrılma işlemi 31 Aralık 2021 tarihinde tamamlanan Iveco Group, 2022 yılına bağımsız yeni yapılanmasıyla girdi. Bağımsız olarak halka açık bir şirket haline gelen Iveco Group hisseleri daha önce duyurulduğu üzere, 3 Ocak 2022 tarihinden itibaren Borsa Italiana S.p.A. tarafından düzenlenen ve yönetilen Euronext Milan’da yer almaya başladı.

Yeni Mercedes Vito İnceleme ve Test Sürüşü Yeni Mercedes Vito İnceleme ve Test Sürüşü

CNH ile ayrılığın arkasından Iveco Group çatısı altında yer alan markalar şu şekilde sıralanıyor: Hafiften ağır modellere kadar ticari araçlarıyla Iveco, aktarma organları geliştirme ve üretme altyapısıyla FPT Industrial, toplu taşıma ve şehirlerarası otobüs markaları Iveco Bus ve Heuliez, savunma ve sivil savunma için uzmanlaşmış Iveco Defence Vehicles, büyük ölçekli ağır madencilik ve inşaat işlerinde küresel uzman Astra, itfaiye araçları ve ekipmanları üreticisi Magirus ve son olarak stratejik anlamda öneme sahip olan grubun finansal kolu Iveco Capital yer alıyor.

Ticari araç dünyasının güçlü isimlerinden olan Iveco, 1975 yılında Industrial (I) Vehicles (VE) Corporation’ın (CO) (Endüstriyel Araçlar Şirketi) kısaltması ile hayata geçmişti. Yatırımlarının ağırlık merkezini Avrupa oluşturan Iveco Group’un 29 fabrikası 31 AR-GE merkezinde ve 34 bin çalışanı bulunuyor.

Editör: Akın Öcal