Elektrikli hafif ticari araç için şirket kuran Renault Group ve Volvo Group’a katılması beklenen lojistik şirketi CMA CGM'nin ortaklığı kesinleşti. CMA CGM Group, 22 Mart 2024 tarihinde Renault Group ve Volvo Group tarafından yeni nesil elektrikli hafif ticari araçlar için kurulan Flexis SAS'a katıldı.

CMA CGM, enerji fonu PULSE aracılığıyla Flexis SAS'ın yüzde 10 hissesini satın aldı ve 2026 yılına kadar 120 milyon Euro'ya kadar stratejik bir yatırımla ilgilendiğini teyit etti.

Volvo Group ve Renault Group, Flexis SAS'ın yüzde 45'er hissesine sahip ve gelecek üç yıl içinde 300 milyon Euro yatırım yapmayı planlıyorlar. 
Yapılan açıklamada taşıma yapan kişi ve şirketlerin iklim değişikliği ve CO2 düzenlemelerinin artan baskısıyla karşı karşıya kalmasının yanı sıra artan e-ticaret ve lojistik operasyonlar elektrikli ticari araçlara yönelik yeni beklentiler şekillendirdiği kaydediliyor. Avrupa elektrikli hafif ticari araç pazarının 2030 yılına kadar yılda yüzde 40 oranında büyümesi bekleniyor.

Bu pazara hitap etmek için Volvo Group, Renault Group ve CMA CGM Group, Flexis SAS'ı kurarak dünya standartlarında otomotiv üreticilerinin endüstriyel uzmanlığı ile otomotiv lojistiğinde bir numaralı şirketin bilgi birikimini bir araya getirmeyi hedefliyor.

Kullanım maliyetini yüzde 30 azaltan teknoloji
Renault Group’tan yapılan açıklamaya göre Araçlar, rekabetçi bir maliyetle farklı gövde tipleri için yüksek modülerlik sunacak ve tamamen elektrikli LCV platformu üzerine inşa edilecek.

Yeni bağlantılı elektronik platformu benimseyen araç, kullanıcıların teslimat faaliyetlerini ve iş performansını izlemek için özelliklere sahip olacak ve lojistik oyuncuları için küresel kullanım maliyetini yüzde 30'a kadar azaltacak.

İlk Çeyrekte Stellantis'ten Güçlü Ticari Araç Karnesi İlk Çeyrekte Stellantis'ten Güçlü Ticari Araç Karnesi

Hafif ticari araçlarda ilk 800V mimarisi
Bağlantılı hizmetler, müşterilere tüm yaşam döngüleri boyunca güncel araçlardan yararlanmalarını sağlayacak. Yeni nesil elektrikli ticari araç, şehir içi mobilite için farklı hacim ve farklı batarya kapasitelerine sahip olacak ve hafif ticari araç kategorisinde pazardaki ilk 800V mimarisini sunacak.
 
Volvo Group, Renault Group ve CMA CGM Group ortaklığındaki araçlar, Renault Grubu'nun hafif ticari araç üretimindeki merkezi Sandouville fabrikasında üretilecek.
 

Editör: Akın Öcal