Yeni konsept aracıyla ulaşılabiliği hedeflediğini açıklayan Citroen, malzeme seçiminden boyutlarına, tahrik sisteminden  tasarımına kadar yenilikçi yaklaşımını ortaya koyuyor.

Citroën CEO’su Vincent Cobée yaptığı değerlendirmede, “Ami'ye selam olsun diye bu projeye 'oli' adını verdik. Çünkü aracın neyi amaçladığını çok iyi özetliyor. Citroën'in alışılmışın dışında, sorumlu ve ödüllendirici şekillerde tüm insanlara tamamen elektrikli ulaşım sunabileceğinin bir başka kanıtı” dedi. Vincent Cobée, oli için neden doğru zaman olduğunu şu sözlerle açıkladı, “Toplumda üç çatışma aynı anda yaşanıyor. Birincisi, hareketliliğin değeri ve hareketliliğe bağımlılık. İkincisi ekonomik kısıtlamalar ve kaynak belirsizliği. Üçüncüsü ise sorumlu ve iyi bir geleceğe yönelik artan arzu. Tüketiciler bolluk çağının sona erdiğini hissedebiliyorlar. Günbegün katılaşan düzenlemeler ve artan maliyetler hareket etme özgürlüğümüzü kısıtlıyor. Ayrıca, iklim değişikliğini önleme çabalarını hızlandırma ihtiyacına ilişkin artan farkındalık, bizleri daha çevre bilincine sahip ve anlayışlı kılıyor” Cobée sözlerini şöyle sürdürdü, ”70'lerin ortalarında ortalama bir aile otomobili yaklaşık 800 kg ağırlığa, 3,7 m uzunluğa ve 1,6 m genişliğe sahipti. Günümüzdeki eşdeğer otomobiller en az 4,3 m uzunluğa ve 1,8 m genişliğe ve 1200 kg ağırlığa sahip. Bazıları 2500 kg’a ulaşıyor. Bu artış kısmen de olsa yasal ve güvenlik gereksinimlerinden kaynaklanıyor. Ancak trend devam ederse ve her gün bu araçların yüzde 95'ini park halinde tutmaya ve yolculukların yüzde 80'ini tek kişi gerçekleştirmeye devam edersek, gezegenimizi koruma ihtiyacı ile gelecekteki sürdürülebilir, elektrikli ulaşım vaadi arasındaki çatışmanın çözümü kolay olmayacak. Citroën, elektrikliye geçişin bir dayatma olmaması, çevreye duyarlı olmanın ulaşımı kısıtlamaması ve araçla yaşamın bir tür cezaya dönüşmemesi gerektiğine inanıyor. Araçları daha hafif ve daha ucuz hale getirerek trendleri tersine çevirmemiz ve kullanımı en üst düzeye çıkarmak için yaratıcı yollar bulmamız gerekiyor. Aksi takdirde tamamen elektrikli araçlar tek olası seçenek haline geldiğinde, aileler ulaşım özgürlüğüne ulaşamayabilir. oli, Citroën'in bu çelişkiye sunmuş olduğu iyimser bir çözüm” dedi.

Yeni Mercedes-Benz Vito Türkiye’de Satışa Sunuldu Yeni Mercedes-Benz Vito Türkiye’de Satışa Sunuldu

Daha az parça daha çok fonksiyonellik
Citroën, oli ile gelecekteki aile ulaşımına yenilikçi bir yaklaşım ortaya koyuyor. Marka, uygun sürüş menzili, gelişmiş çok yönlü kullanım ve uygun satın alma koşullarına sahip araçlar yapmak üzere kaynakları ve malzemeleri azaltmak için her ayrıntıyı yeniden düşünüyor.
Citroen, parça ve bileşenlerin sayısının akıllıca azaltıldığında, hafif ve en sorumlu malzemeler kullanıldığında, karmaşıklık en aza indirilirken çok yönlülük ve işlevsellik arttığına vurgu yapıyor. Örneğin koltuklar en basit formda üretilerek geleneksel bir koltuğa göre yüzde 80 daha az parça kullanılması öne çıkıyor.
Yaklaşık 1000 kg hedef araç ağırlığıyla çoğu kompakt SUV’dan daha hafif olan oli, tamamen elektrikli güç-aktarma sistemi 400 km'ye kadar hedef menzil için sadece 40 kWsa’lik bir bataryaya ihtiyaç duyuyor. Verimliliği en üst düzeye çıkarmak için maksimum hız 110 km/s ile sınırlandırıldı. 10kWsa/100 km'lik mükemmel tüketim gerçekçi olup %20'den %80'e şarj sadece 23 dakika sürüyor.

Elektrikli yaşam tarzını destekliyor
oli, sıfır emisyonlu bir ulaşım biçimi olarak kapasitesinin ötesinde bir elektrikli yaşam tarzını mümkün kılabilirken, kullanışlı bir elektrikli araç olarak evin güneş panellerinden genel elektrik ihtiyacına kadar kullanıcının elektrik eko sistemine sorunsuz bir şekilde uyum sağlıyor. Örneğin gerektiğinde şebekeye geri yönlendirilebilecek fazla enerji üretebiliyor. Veya bir elektrik kesintisi durumunda tüketicinin elektrik ihtiyacını karşılayabiliyor.
Citroën oli ayrıca, "Araçtan şarj" (V2L) özelliği ile 40kWsa batarya ve 3,6 kW prizi çıkışı (230 v 16 amp ev prizine eşdeğer) göz önüne alındığında, teorik olarak 3000 w elektrikli bir cihaza yaklaşık 12 saat güç sağlayabiliyor.
Fonksiyonellikle desteklenen tasarım estetiği
oli, dikkat çekici ve sıra dışı bir tasarıma sahip. 4,20 m uzunluğunda, 1,65 m yüksekliğinde ve 1,90 m genişliğinde gövdesiyle kompakt bir SUV görünümü ortaya koyuyor. 
Düz motor kaputu, tavan ve arka yan paneller, aracın benzersiz siluetini oluşturmak dışında düşük ağırlık, yüksek mukavemet ve maksimum dayanıklılık hedeflerini karşılamak üzere seçilmiş.
Fiberglas takviye panelleri arasında petek yapılı bir sandviç yapıya dönüştürülen geri dönüştürülmüş oluklu mukavvadan yapılan paneller BASF ile birlikte geliştirilmiş. Bir yetişkinin üzerinde durabileceği kadar dayanıklı ve eşdeğer bir çelik tavan konstrüksiyonuna kıyasla yüzde 50 daha hafif.
Tavan bir merdiven olarak kullanmaktan bir platforma çadır monte etmeye kadar farklı kullanımlara hizmet edebiliyor. Kullanışlılık ek ağırlık veya egzotik malzeme maliyeti olmadan sağlanıyor. Yük taşıma çok yönlülüğünden de ödün verilmiyor. Tavan panelinin her iki tarafındaki tavan barları bisiklet taşıyıcısı ve port bagaj gibi aksesuarları sabitleme olanağı sunuyor.
Bagaja yeni bir yorum
oli, normal bagaj veya hatchback yerine, pick-up tarzı bir düz bir yükleme alanı sunan bagaj alan sunuyor. Bağımsız arka koltuk başlıkları tavana doğru katlanıyor ve arka cam yukarı doğru açılıyor. Böylece 994 mm genişliğindeki çıkarılabilir düz yük platformun uzunluğu 679 mm'den 1050 mm'ye genişliyor.
Çok yönlülük ve yükleme kolaylığı standart. Bagaj kapağı aşağıya doğru katlanıyor ve yükleme platformu çıkarıldığında, araç zemini ile arka cam arasında 582 mm'ye kadar yükseklik oluşuyor. Panel yerindeyken, altında 330 mm yüksekliğinde bir bagaj alanı bulunuyor

Editör: Akın Öcal