Türk hafif ticari araç dünyasının en önemli modellerinden bir olan Fiat Doblo’nun yeni neslinin Stellantis’in kompakt modelleriyle ortak platformuna geçmesi kesinleşti. Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ve PSA Grubu iş birliğinden doğan Stellantis’le birlikte Bursa’da üretimi devam eden Doblo’nun geleceği otomotiv dünyasında bir süredir merak edilen konular arasında yer alıyordu. Hafif ticari araç dünyasında bağımsız bir model olarak Türkiye ve ihracat pazarlarında özgün bir yere sahip olan Doblo’nun yeni neslinin 6 Haziran tarihinde tanıtılmasıyla birlikte Bursalı Doblo’nun geleceği de netleşmiş oldu.

Doblo’nun yeni neslinin 2022 yılı sonunda Bursa’dan ayrılarak Stellantis’in kompakt hafif ticari araçtaki kardeşleri, Peugeot Partner, Citroen Berlingo, Opel Combo ile birlikte Stellantis’in İspanya’daki Vigo tesislerinde üretileceği açıklandı. Stellantis, bu modellerle birlikte Toyota için de Avrupa pazarı için kompakt hafif ticari araç üretimi gerçekleştiriyor.

FCA ve PSA Grubu’nun birleşmesiyle hafif ticari ve binek araçlarda pek çok model ortak platforma geçmişti. Hafif ticari araçlarda en son olarak Opel Movano ve Fiat Ducato, PSA kökenli modellerle birleşirken Türkiye’de üretimi devam eden Fiat Doblo’nun geleceği merak konusu olmuştu. Yeni neslinin üretiminin İspanya’ya kaydırılması açıklamasıyla birlikte Doblo’nun elektrikli modelinin de ilk tanıtımı yapıldı.

280 kilometre menzile sahip elektrikli versiyonuyla tanıtılan yeni Doblo’da içten yanmalı motora sahip versiyonlarının da köklü bir değişimle Stellantis’in 1,5 litrelik dizel ve 1,2 litrelik benzinli seçeneklerine geçtiği göze çarpıyor.  

Türkiye’de üretim 2023 sonuna uzayabilir

TOFAŞ tarafından yapılan açıklamada ise Türkiye’deki Doblo üretimimin 2023 yılının sonuna kadar devam etmesi konusunda değerlendirmelerin devam ettiği konusunda bir KAP açıklaması yapıldı.

TOFAŞ tarafından yapılan açıklama şu şekilde: “FIAT (Stellantis Grubu) tarafından, 6 Haziran 2022 tarihli basın açıklaması ile Yeni Fiat Doblo modelinin, Stellantis’in İspanya’daki Vigo fabrikasında üretileceği kamuoyuyla paylaşılmıştır. Diğer taraftan, 23.10.2020 tarihli şirketimiz özel durum açıklamasında 2022 yılı sonuna kadar TOFAŞ fabrikasında devam edeceği açıklanan mevcut Fiat Doblo modelinin üretiminin ihracat pazarlarından gelen talep doğrultusunda Türkiye, Kuzey Amerika, Kanada, Orta Doğu ve Afrika için 2023 yıl sonuna kadar uzatılması dahil, Tofaş fabrikasında üretilecek yeni ürünler konusundaki çalışmalar ve değerlendirmeler devam etmekte olup, kesinleşen önemli bilgiler kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

Renault Kangoo İçten Yanmalı ve Elektrikli Versiyonlarıyla Türkiye’de Renault Kangoo İçten Yanmalı ve Elektrikli Versiyonlarıyla Türkiye’de

Editör: Akın Öcal