Yenilenen Doblo Türkiye’de Satışa Sunuldu Yenilenen Doblo Türkiye’de Satışa Sunuldu

Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği (IRU), Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) ve Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) ülkemizde de kullanıldığı şekliyle B sınıfı ehliyetin araçların ağırlıklarına göre ikiye ayrılma önerisine karşı duruşlarını ortak imzalı bir metinle ifade ettiler. 

Ticari karayolu taşımacılığı operatörlerinin, sürücü kuruluşlarının, mobilite kullanıcılarının ve araç üreticilerin bir araya geldiği metinde  B sınıfı ehliyetin 1,8 tona kadar olan araçlar için B ve 1,8 ton ile 3,5 ton arasındaki araçlar için B+ olarak bölünmesine karşı endişe ve şartsız muhalefet ettikleri kaydedildi. 

Metinde Sürücü Ehliyeti Direktifi için önerilen değişikliklerin ehliyetlerin gerçek dünyadaki etkilerini göz önünde bulundurmadığı ve yol güvenliği, çevresel ilerleme, mal ve hizmetlerin ulaştırılması ve insanların hareketliliğine karşı gerçek bir sorun teşkil ettiği vurgulandı. 

Taslak Rapor'un önerisi gerçek şartlara aykırı
Taslak Rapor, ağırlığı 1,8 tondan daha fazla olan tüm araçlar için "B+" adı verilen yeni bir ehliyet kategorisi öngörüyor. 
Ortak metinde mevcut elektrikli otomobil sürücülerinin çoğunun elektrikli araçlar bataryanın ağırlığı nedeniyle 1,8 tondan daha ağır olması nedeniyle yeni ehliyete ihtiyaç duyabileceği kaydediliyor. Ayrıca her türlü yakıt ve enerji ile tahrik edilen üst segment büyük daha binek veya hafif ticari araç sürücülerinin  de yeni bir ehliyet kategorisine geçmeleri vurgulanıyor. 

Taslak Rapor’da, B+ ehliyetinin iki yıllık bir deneme süresinin ardından sürücünün en az 21 yaşında olması çeşitli testler ve muayenelerden geçtikten sonra alınabilmesi öneriliyor. 

Genç sürücülerle ilgili sorunlar ve elektrikli araçlara geçişin yavaşlayabileceği gibi kaygıların ifade edildiği metinde önerilerin başta taksi ve lojistik sektöründe çalışan profesyonel sürücülerin profesyonel hizmetlerini yürütmek için maliyetli ehliyetler almak zorunda veya yeni ve farklı bir meslek edinmek zorunda kalacakları vurgulandı. 

Editör: Akın Öcal