Yenilenen Doblo Türkiye’de Satışa Sunuldu Yenilenen Doblo Türkiye’de Satışa Sunuldu

Avrupa Otomobil Üreticileri Derneği’nin (ACEA) "Kullanımdaki Araçlar" raporunun 2023 baskısı yayınlandı. Avrupa Birliği'nde yollarda bulunan binek otomobilleri, hafif ticari araçları, orta ve ağır ticari araçları ve otobüsleri kapsayan motorlu araç filosuna ilişkin kapsamlı bir genel bakış sunan rapor, Avrupa Birliği'nin 27 üye ülkesinin yanı sıra EFTA ülkelerini (İzlanda, Norveç ve İsviçre) ve Birleşik Krallık'ı kapsıyor. 
Rapora göre 2021 yılında Avrupa Birliği binek araç filosu, toplamda yaklaşık 250 milyon araçla 2020'ye kıyasla yüzde 1,2 büyüdü. Slovenya (%-4,1) hariç, tüm AB ülkeleri araç filolarını genişletti ve en yüksek büyüme Slovakya'da görüldü (%+8,2) Avrupa Birliği EFTA ülkeleri ve Birleşik Krallık’la birlikte toplam araç sayısı 294 milyonu aştı. 
Avrupa Birliği genelinde 29,5 milyon hafif ticari araç-van yollarda aktif olarak kullanılıyor. Bu araçların yarısı Fransa (6,3 milyon van), İtalya (4,3 milyon) İspanya (3,9 milyon) olmak üzere üç ülkede yoğunlaşmış durumda. Avrupa Birliği ile birlikte EFTA ülkeleri ve Birleşik Krallık’la birlikte kıtadaki toplam van sayısı yaklaşık 36 milyona yaklaşırken AB'de hafif ticari araçların ortalama yaşı 12 olarak öne çıkıyor. İtalya 14 yaşındaki araçlarıyla en eski van filosuna sahipken onu İspanya 13,6 yıl ortalamasıyla yakından takip ediyor. 
Yakıt türlerine göre hafif ticari araç filosunun durumuna bakıldığı zaman; AB'de dizel motorlu hafif ticari araçlar, filonun yüzde 91'i ile hâlâ hakim durumda. ACEA raporuna göre Avrupa’daki hafif ticari araçların sadece yüzde 0,6'sı elektrikli. 
 

Editör: Akın Öcal