Karbonsuzlaşma sürecinin Yeşil Mutabakat’la birlikte yol haritasına kavuşmasıyla başta Avrupa olmak üzere, elektrikli ağır kamyon satışları artırmaya başladı. Henüz Türkiye’de örneği olmasa da Avrupa’da artan sayıda tamamen elektrikli ağır ticari araç, uluslararası kara taşımacılığı trafiğinde yerini alıyor.  

Hidrojenli Taşımacılık Liderine Yakıt Hücreli Peuoget  Expert Filosu Hidrojenli Taşımacılık Liderine Yakıt Hücreli Peuoget  Expert Filosu

Pazar analizi grubu IHS Markit'ten alınan istatistiklere göre 2021 yılında Avrupa'da 16 ton ve üzeri toplam 346 elektrikli kamyonun trafiğe tescil edildiği görülüyor.  2020 yılına göre yüzde 193'lük bir artışa denk gelen verilere göre Volvo Trucks, yüzde 42 pay ile pazarın lideri. Avrupa'da 16 ton üzeri en fazla elektrikli kamyonun kayıtlı olduğu ülkeler ise sırasıyla İsviçre, Norveç, İsveç ve Hollanda.

Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Volvo Trucks Başkanı Roger Alm elektrikli kamyon devrimini yönlendirmeye kararlı olduklarını ve Avrupa'daki pazar lideri konumlarının bunu yaptıklarının kanıtı olduğunu vurguladı. Alm, “Hacimler hala düşük olsa da hem Avrupa’da hem Kuzey Amerika'da hem de dünyanın diğer bölgelerinde hızla artan bir ilgi görüyoruz. 2021'de 20'den fazla ülkede 1.100'den fazla kamyon için satın alma niyet mektupları da dahil olmak üzere siparişler aldık” dedi.

Volvo Trucks, dünyanın ilk kamyon markalarından biri olarak 2019 yılında elektrikli kamyon seri üretimine başladı. Tamamen elektrikli Volvo FH, Volvo FM ve Volvo FMX ağır hizmet modellerin üretiminin önümüzdeki sonbaharda başlamasıyla Volvo Trucks, küresel kamyon endüstrisindeki en tamamlanmış elektrikli ürün yelpazesine sahip olacak. Volvo, bugüne kadar Avrupa, Kuzey Amerika ve Avustralya'da müşterilerine elektrikli araçlar sağlarken şirket hedefinin 2030 yılına kadar toplam kamyon satışlarının yarısının elektrikli olduğu belirtiliyor.

Gerçekleşen satışların kendilerinin iyi bir başlangıç yaptıklarını gösterdiğini açıklayan Volvo Trucks Başkanı Roger Alm, “Daha geniş elektrikli kamyon yelpazesiyle, ağır karayolu taşımacılığının neredeyse yarısını elektriklendirmek mümkün olacak. Elektrikli kamyonların gidebileceği mesafe arttıkça ve ağır kamyonlar için şarj altyapısı daha da geliştikçe bu oran daha da büyüyecek” dedi.

Avrupa’da en büyük 5 elektrikli ağır ticari araç pazarı:

İsviçre                  77

Norveç                 56

İsveç                     47

Hollanda              42

Almanya              37

Editör: Akın Öcal