Yeni Mercedes-Benz Vito Türkiye’de Satışa Sunuldu Yeni Mercedes-Benz Vito Türkiye’de Satışa Sunuldu

Otokar, kamyon pazarında daha iddialı olacağını hafif kamyon segmentindeki oyuncusu Atlas’ın büyüyen ailesinin yeni modelinin tanıtımında duyurdu. Bugüne kadar özellikle nitelikli üstyapılı modelleriyle şehir içi kamu ve belediye hizmetlerinde yoğun olarak kullanılan Atlas, 3D adını verdiği kamyonu ile 12 tonluk segmentte de yerini aldı.  Otokar'ın yeni araç tanıtım toplantısı Rahmi M. Koç Müzesi’nde gerçekleşirken Otokar Ticari Araçlardan Sorumlu Yöneticisi Kerem Erman da ilk defa basınla bir araya geldi. Lansmanda Otokar İç Pazar Ticari Araçlar Satış Direktörü Murat Tokatlı da yer aldı. 

Toplantıda Otokar’ın hafif kamyon segmentindeki yenilenen stratejisiyle de ilgili veren Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, kamyon satışlarının yurtdışına da açılacağını ifade etti. "Ticari araçlar alanındaki deneyimimizi yaklaşık 10 yıl önce Atlas ile hafif kamyon segmentine de taşıdık. 2013 yılında yüzde 10 olan Pazar payımız 2021 sonunda yüzde 18 oldu.  Atlas, bugüne kadar farklı iş kollarındaki işletmelerin ve kamu kuruluşlarının büyük beğenisini kazandı. Pazarda oluşan beklenti ve ihtiyacı karşılayabilmek için Atlas ailesinin yeni üyesini, 12 tonluk ve 3 akslı bir versiyon olarak hazırladık. Yeni Atlas 3D 12 tonluk azami yük ağırlığı, uygun yatırım maliyeti, ekonomik yakıt tüketimi, düşük yedek parça ve bakım giderleri ile hafif kamyon segmentine yeni bir soluk getirecek" dedi.

Atlas’ın yüksek standart dolanımlarına rağmen rakiplerine göre daha uygun fiyata sahip olduğunu açıklayan Akgül, zaman içinde telematikle ilgili sistemleri de ekleyerek aracın bağlantılı hale geleceğini de aktardı.

Akgül: “Kamyonda büyümeyi iş planlarımıza aldık”

2022 yılının ilk 3 ayında geçen seneye göre satışlarını iki katına çıkardıklarını da belirten Akgül, Atlas 3D ile Otokar’ın kamyon alanındaki çıkışını arttırarak devam ettirmeyi hedeflediklerini belirterek uzun yola uygun yeni modelle lojistik ve zincir mağazaların yanı sıra içecek sektöründen de büyük ilgi görmeyi hedeflediklerini aktardı.

Küçük lastik çapı ve boyutlarıyla beraber dar sokaklarda rahat manevra şansına sahip olan Atlas kamyonun en önemli özelliklerinin düşük yakıt tüketimi ve düşük işletme giderleri olduğunu vurgulayan Akgül, aracın Çin menşeli olmasına rağmen Cummins motor ve ZF şanzımanla Avrupalı bir araç olduğunu kaydetti. Atlas 3D güçlü, motorunun yanı sıra tam havalı fren sistemi, Otokar tarafından üretilmiş kataforezli sağlam şasisiyle ve yüksek istiap haddi ile ön plana çıkıyor. Cummins motor araca 2600 devir dakikada 120 Kw güç ağlarken 1600-1800 devirde 534 Nm tork sağlıyor.

3 yıl sınırsız kilometre garanti

Otokar, ATLAS 3D tanıtım toplantısında garanti konusunda da bir yenilik paylaştı. Otokar Atlas kamyon ürün gamında yer alan 8,5 tonluk ve 12 tonluk kamyonları için 3 yıl boyunca sınırsız kilometre garanti sunacak.

Araçta sürücü odaklı teknolojilere dikkat çekiyor. Direksiyon üzerindeki kısa yol tuşlarıyla araç kontrolünü kolaylaştıran Otokar kamyon ailesinin yeni üyesi, standart olarak sunulan hız sabitleyici (Cruise control), 6 ileri vites sistemi, ferah ve modern iç sunuyor. 3,2 inç büyüklüğündeki dijital göstergesi aracılığıyla araç ile ilgili ayar, seyir ve uyarı bilgilerini kullanıcısına anlık olarak aktaran Atlas 3D, geniş iç hacmi ve büyük camları ile ferah bir ortam yaratıyor.  Yüksekliği ayarlanabilen kafalıklara sahip ergonomik koltuklar, ihtiyaç halinde yatağa dönüştürülen bir şilteyle sunuluyor. Isıtmalı ve elektrikli kumandalı dış aynaların yanı sıra karanlıkta otomatik yanan far sistemi ve sinyalle devreye giren yardımcı aydınlatmaya sahip.

Ön iz genişliği ile daha yüksek yol tutuşu ve daha güvenli bir sürüş imkanı sağlayan Atlas 3D, gelişmiş aydınlatma sistemi, güçlendirilmiş ve 90 derece açılabilen yan kapılara sahip. Atlas 3D, tam havalı fren sistemi, EBS, egzoz freni, LDWS, AEBS, ESC ve ACC özellikleri de yer alıyor.

Editör: Akın Öcal