Alman treyler markası Schmitz Cargobull, M.KO kutu kasa ve hidrojenle çalışan motordan oluşan ilk iklim nötr araç kombinasyonunu müşterisi hylane'e teslim etti.

Litvanya'daki Schmitz Cargobull üretim fabrikasında üretilen gövde, çok işlevli bir zemin, iki yük sabitleme rayı ve bir arka lift ile donatılarak Hyundai’nin hidrojenli kamyonunu tamamlıyor. Aracın montajı ve DEKRA incelemesi Schmitz Cargobull'un proje üretiminin de bulunduğu Toddin'deki GRW fabrikasında gerçekleştirilirken bu gelişme, Schmitz Cargobull'u Hyundai'nin Almanya'daki ilk sertifikalı üstyapı imalatçısı yaptı. 

GRW Genel Müdürü Dirk Nuxoll, Schmitz Cargobull Uluslararası Ana Müşteri Yöneticisi Lojistik/Gıda İş Birimi Müdürü Sabine Essmann ve hylane Filo Yöneticisi Bruno Altenschöpfer, yolda ilk kez kullanılacak olan aracı teslim aldı.

Altenschöpfer, "Bu konseptin bu kadar çabuk hayata geçirilebilmesi beni çok heyecanlandırdı. Bu araç, Almanya'da hidrojenle sürdürülebilir ulaşım çözümleri için bir başka ileri adım" dedi.

Renault Trucks’ın “Good Move” Belgeseline 3 Ödül Renault Trucks’ın “Good Move” Belgeseline 3 Ödül

Sürdürülebilir yük taşımacılığına yönelik çözümlerin Schmitz Cargobull için özellikle önemli olduğunu söyleyen Essmann, sunları söyledi: “Bu harika pilot projeyi bu kadar kısa sürede gerçekleştirmekten memnuniyet duyuyoruz ve önümüzdeki birkaç hafta içinde toplam 17 aracı tamamlayacağız. Schmitz Cargobull'un kapalı kasaları hidrojen tanklarını barındırmak için en iyi şekilde donatılmıştır." 

HyLane Genel Müdürü Sara Schiffer ise " Almanya'da onaylanan ilk hidrojen serisi kamyon olarak Schmitz Cargobull ile aracı birlikte Berlin'deki "İklim Dostu Ticari Araçlar" konulu BMDV konferansında gösterme fırsatı bulduk. Orada, kamyonların pratik kullanımına yönelik konseptimizi ayrıntılı olarak sunmamıza da izin verildi” dedi. 

Kiralık iklim nötr mobilite araçlarının tedarikçisi olan hylane’nin Alman Federal Dijital İşler ve Ulaştırma Bakanlığı'nın finansmanıyla rekabetçi fiyatlar sunduğu kaydediliyor. Hylane sisteminde müşterilerin yalnızca fiilen kat ettikleri kilometre için ödeme yaptıkları biliniyor.
 

Editör: Akın Öcal