Tekerlekli taktik ve paletli savunma araçları ile orta ve ağır ticari araçları için konvansiyonel ve elektrikli tahrik çözümleri üreticisi Allison Transmission, savunma sanayine yönelik sunduğu yeni çözümleriyle IDEF 2023 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda yerini alacak. 
25-28 Temmuz 2023 tarihleri arasında bu yıl 16.’sı düzenlenecek olan IDEF Fuarı’na katılacak olan Allison Transmission’un çözümleri dünya çapında 600.000'den fazla askeri araçta kullanılıyor. Allison’ın tekerlekli ve paletli askeri araçlara yönelik tahrik çözümleri, paletli araçlar alanında Allison’ın Türkiye’deki lisanslı üreticisi olan HST Otomotiv ile birlikte aynı stantta sergilenecek.

Allison, tekerlekli araçlara yönelik geliştirdiği elektrikli tahrik sistemi eGen Power aksını da fuarda sergileyecek. Allison ve HST standında eGen Power e-aksın yanı sıra paletli araçlar için sunulan X200, 4C ve X1100-5A4 çapraz tahrikli şanzımanlar da sergilenecek. Stantta bulunacak X1100-5A4, Allison Transmission ve HST'nin Türk Kara Kuvvetleri'ne Yeni Nesil T-155 Fırtına, 155 mm Kundağı Motorlu Obüs için birlikte çalıştığı şanzıman modeli olması ile de önem taşıyor.


Her iki şirket de Yeni Nesil Fırtına için yerli parça tedariğini güçlendirmek üzere çalışmalarına devam ediyor. Türk askeri araç üreticileri ile lokal ve global olarak önemli savunma projelerinde yer alan Allison tam otomatik şanzımanlar, fuarda tanıtılacak pek çok araçta incelenebilecek. Anadolu Savunma, BMC, FNSS, Katmerciler, Nurol Makina ve Otokar gibi Türk araç üreticileri, en gelişmiş ve yeni araç modellerinden bazılarını Allison donanımı ile sergileyecek.

Allison Transmission Türkiye ve Ortadoğu Bölge Direktörü Atak Talas, IDEF 2023 öncesinde yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Allison Transmission’ın şirket DNA’sı aslında savunma sanayine dayanıyor. Kazandığımız rakipsiz güvenilirlik doğrultusunda askeri araçlar için en yeni tahrik çözümlerini ve ürünlerini sunmakla kalmıyor, aynı zamanda sahada da destek veriyoruz.

Conti Eco Kamyon Lastikleri: Uzun Ömürlü ve Tasarruflu Conti Eco Kamyon Lastikleri: Uzun Ömürlü ve Tasarruflu

1946’dan bu yana dünya genelinde Allison tam otomatik şanzıman donanımına sahip askeri araçlar, üstün kontrol ve manevra kabiliyeti, dayanıklılık, yüksek yakıt verimliliği, düşük bakım gerekliliği avantajlarıyla kesintisiz olarak görevlerine devam ediyorlar. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de önemli bir varlık gösteriyoruz ve lider Türk askeri araç üreticilerinin de sunduğumuz çözümlere güveni tam. Bu doğrultuda IDEF, her organizasyonuna katıldığımız çok kıymetli bir platform. Dünyanın farklı coğrafyalarından katılacak üst düzey devlet ve özel sektör yetkilileri ile bu fuarda tekrar buluşacağız.” 

Editör: Akın Öcal