1987 yılında kurulan Sälen Buss, 2013 yılında Sälen'in dört kayak merkezindeki yamaçlar ve pistler arasında ring seferi yapan otobüsleri işletmek üzere SkiStar ile bir anlaşma yapmıştı. Sälen’de bölgedeki ve tüm yerel kayak alanlarındaki SkiStar otobüs seferlerini gerçekleştiren 35 otobüsün bulunduğu araç filosuna sahip olan Sälen Buss, 2022 sezonu için iki minibüsünü Isuzu NovoCiti Life otobüsüyle değiştirerek yeniledi.
Bu araçlar, 30 yolcu kapasiteli olan önceki minibüslere kıyasla kayak ekipmanları da dahil 50 yolcu gibi çok daha yüksek bir kapasite ihtiyacını karşılıyor. Otobüsler, Euro VI motor ve dahili retarderli Allison Transmission T 3270R xFE™ tam otomatik şanzıman donanımına sahip


Yolcuların kayak alanına veya bağlantılı ekspres hatlarına ulaşımlarını sağlayan otobüslerin, yoğun nüfuslu köylerdeki hem trafiği yoğun olan ana yollarda hem de dar sokaklarda konforlu sürüş sunmaları gerektiği için Sälen Buss, araçlarının Allison tam otomatik şanzıman donanımlı olmasını tercih ettiği kaydediliyor. 
2022 sezon başlangıcı ile hizmete giren otobüsler, Nisan ayının sonuna kadar Sälen'in kış yollarında çalıştı. Kayak sezonu sonunda ise bölgede taşımacılık hizmetleri için kullanılan araçlar, kışın başında yine kayak turizmi rotalarına başladı.  

Mercedes ve Setra Otobüsler Yeni Standartlarla Daha Güvenli Mercedes ve Setra Otobüsler Yeni Standartlarla Daha Güvenli


Sälen Buss'un kurucu ortağı Robin Andersson, açıklamasında şunları söyledi; "Sälen bölgesinde araç kullanmak zor. Otobüsler hem yoğun yollarda hem de duraklar arasındaki daha küçük köy sokaklarında yol alıyor. Bu nedenle güçlü bir motora ve iyi bir şanzıman donanımına sahip otobüslere ihtiyacımız vardı. Allison’ın büyük bir avantajı, şanzımanı ihtiyaçlarımıza ve sürüşümüze göre uyarlama fırsatına sahip olmamız. Bunu daha önce yapamıyorduk ama bir yıldır deneyimlediğimiz üzere artık her türlü hava koşulunda araçları kullanmak, çok daha rahat ve sarsıntısız.” 
Andersson açıklamasına şöyle devam etti; "Kayak otobüslerine artan bir talep görmüştük ve daha fazla kapasiteye yatırım yapmayı planladık. Doğru adımı attığımızı istatistiklerden görebiliyoruz ki eski araçlarımızla bunu başaramazdık. 2022 sezonu boyunca her gün yaklaşık 400-600 yolcunun kayak sporu için ulaşımını sağladık. 2023 kış rotasına başlarken sonuçlardan oldukça memnunuz.” 
Otobüsler, Euro VI motorlarına yapılan yatırım ve HVO100 olarak adlandırılan hidro-işlenmiş bitkisel yağdan elde edilen dizel alternatifi yakıt sayesinde, iklim açısından da bir adım öne çıkıyor.
 

Editör: Akın Öcal