Renault Trucks’tan 150 adet çekici alan Alışan Lojistik, bu araçların 60 adedini İstanbul’da düzenlenen bir törenle teslim aldı. 16 Mayıs 2024 tarihinde düzenlenen törene  Renault Trucks Türkiye Başkanı Sebastien Delepine, Alışan Lojistik CEO’su Damla Alışan, PSA BDP  CEO’su Chee Foong Wan, PSA BDP  Genel Müdür Yardımcısı Hector Gonzalez, PSA BDP Orta Doğu Türkiye ve Afrika Bölge Başkanı Fikret Ersoy, Renault Trucks Ticari Satış Direktörü Özgür Fırat, Renault Trucks Mali ve İdari İşler Müdürü İpek Puntar, Renault Trucks Finans Çözümler Genel Müdürü Ertan Çolak katıldı.

Iveco’dan Gruppo Smet’e 100 Biyoyakıtlı S-WAY Iveco’dan Gruppo Smet’e 100 Biyoyakıtlı S-WAY

Renault Trucks Türkiye Başkanı Sebastien Delepine, Alışan gibi güçlü bir lojistik hizmet sağlayıcının çekici yatırımında Renault Trucks’ı seçmelerinden büyük memnuniyet duyduklarını söyledi. Alışan Lojistik’in araçları en uzun süre yolda kalmasını sağlamaya yardım olan öngörülebilir bakım anlaşması Excelence Predictive Bakım Anlaşmasıyla ve Renault Trucks Finansman çözümleriyle aldığını kaydeden Delepine, bu iş birliğinin uzun süre devam etmesini istediklerini vurguladı. 

Daha sonra söz alan Damla Alışan, yakıt tasarrufu sunan yeni çekicileri Alışan Lojistik ekibinin 2 ay test edildiğini ve gerçekten önemli oranda bir tasarruf sağlandığını gördüklerini açıkladı.  Mevcut filolarını yenilemek için bu yatırımı yaptıklarını söyleyen Damla Alışan, hem satın alma hem teknik ekiplerle yaptıkları görüşmelerle en optimum teklifi Renault Trucks’tan aldıklarını açıkladı.
 
Alışan, “Karbon ayak izimizi azaltmak için de önemli bir yatırım bu. Verimlilik çok önemli. Bizim için gün kayıplarını minimuma indirmeyi planlıyoruz. Aracın seferden eksik kalmaması bugün artık çok önemli” dedi. 
Elektrikli araçların da gündemlerinde olduğunu açıklayan Damla Alışan, bu alanda da Renault Trucks’tan bir teklif beklediklerini de kaydetti. 

Alışan Lojistik’e teslim edilecek tüm araçların Turbo Compound olduğunu kaydeden Renault Trucks Ticari Satış Direktörü Özgür Fırat ise yakıt fiyatlarının arttığı bu dönemde araçların sunduğu tasarrufun önem kazandığını söyleyerek yeni araç satışlarında Turbo Compound teknolojisinin aldığı payın da arttığını belirtti.

Türkiye’nin lojistik harcaması 100 milyar dolar
PSA BDP Orta Doğu Türkiye ve Afrika Bölge Başkanı Fikret Ersoy ise toplantıda şunları söyledi: “Türkiye çok stratejik bir ülke. Türkiye’nin lojistik harcaması 100 milyar dolar ve bu rakamla 11. Sıradayız. Ancak global lojistik endekste 36. Sıradayız.  Korona salgınıyla birlikte yerel tedarik anlayışı güçlendi ve Türkiye bu konuda ciddi yatırımlar aldı. Karayolu taşımacılığı bizim için önemli çok önemli ancak uluslararası alanda intermodal ve sürdürülebilir bir şekilde taşımacılık yapmak istiyoruz. Türkiye’de tren yolu intermodal alanda da büyümek istediklerini açıkladı. 

Editör: Akın Öcal