Türkiye’nin ilk 500 şirketi arasında yer alan ve tehlikeli kimyasallar dahil olmak üzere, kimya sanayisi ile hızlı tüketim ürünleri ve gıda başta olmak üzere uzman hizmetler sunan Alışan Lojistik, büyüyen operasyonları için yatırım tercihini Renault Trucks’tan yana kullandı.

16 Şubat 2022 tarihinde İstanbul’da düzenlenen teslimat törenine Alışan Lojistik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Damla Alışan, İcra Kurulu Üyesi Ayhan Özekin ve CFO’su Mehmet Emin Çelenli katılırken organizasyona Renault Trucks adına Türkiye Başkanı Sebastien Delepine, Satış Direktörü Ömer Bursalıoğlu, Büyük Filo Satış Müdürü Ziya Çolak, Renault Trucks Finansal Hizmetler (RTFS) Satış ve Pazarlama Direktörü Ertan Çolak ile Koçaslanlar Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Koçaslan ve üst düzey yöneticiler ev sahipliği yaptı.

Toplantıda ilk olarak söz alan Renault Trucks Türkiye Başkanı Sebastien Delepine, şunları söyledi: “Yeni TCK EVO serimiz, Türkiye’de lansmanını gerçekleştirdiğimiz 2021 Ekim ayından bu yana büyük ilgi gördü. Yeni serimizin adet olarak en hacimli ilk teslimatını ise Alışan Lojistik ile gerçekleştiriyoruz. Aslında Alışan Lojistik 2021, Mart ayında filosu için yeni araç alım kararı vermişti. Yenilikçi ve vizyoner yaklaşımları ile yeni T EVO çekicileri beklemeyi tercih etti. Bu nedenle her zaman girişimleri ile sektörde yeniliklere imza atan Alışan Lojistik’in uzun yol serimizin T EVO çekicilerini tercih etmesi büyük bir referans oluyor. Alışan Lojistik’in tüm yatırımlarını ve yeniliklerini yakından takip ediyoruz. Araçlarımızın sunduğu verimlilik ve toplam çözümlerden çok memnun kalacaklarına inancımız tam. Tasarım, konfor ve verimlilikte gerçekleştirilen değişimlerle yine düşük toplam sahip olma maliyeti sağlayan iddialı araçlar sunuyoruz. Bu yeniliklerden Alışan Lojistik’in de faydalanacak olmasından memnuniyet duyuyoruz.”

Delepine: “Türkiye’de rekor kırdık”

Tüm kamyon ve otomotiv üreticilerinin çip ve tedarik sorunlarına rağmen 2021 yılını iyi bir noktada kapattığını açıklayan Delepine, pazardaki yüksek talebin de etkisiyle Renault Trucks olarak son 10 yılın en iyi sonuçlarından birini aldıklarını vurguladı. Özellikle 2021 yılının 6. Ayından itibaren ithal çekicide en iyi performansı gösterdiklerini de sözlerine ekleyen Delepine, Türkiye’de sattıkları araç sayısının 1,800 adedi geçtiğini ve 16 ton üzeri ağır ticari araç pazarında yüzde 7 paya ulaştıklarını kaydetti. Delepine, Türkiye’nin 2021 yılında Avrupa’nın en büyük 5 kamyon pazarı arasına girdiğini vurgulayarak 2022 yılında da pazardaki ivmenin devam etmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

Alışan: “2021 yılını yüzde 45’i aşan büyüme ile tamamladık”

Teslimat töreninde açıklamalarda bulunan Alışan Lojistik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Damla Alışan, pandeminin herkese lojistik sektörünün ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini ve kendilerinin de bu süreci büyümeyle geçirdiklerini ifade etti. Büyüme planlarına 2022 yılında da devam edeceklerini söyleyen Alışan, satın alma sürecinde ekipman, hizmet ve finansmanla Renault Trucks’ın yanlarında olduğunun da altını çizerek, güçlü bir lojistik hizmet sağlayıcı olarak kendilerine uzun yol partneri aradıklarını vurguladı.

Damla Alışan, 2021 yılını değerlendirdiği açıklamasında; “Son yaşanılan salgın krizi ise; yeni iş yapma biçimlerinin geliştirilmesi, temassız ve dijital uygulamaların yaygınlaştırılması gibi yeni kaslar gerektiğini net bir şekilde ortaya koydu. Bu nedenle lojistik ve taşımacılık süreçlerinde, bizim gibi, daha gelişmiş dijitalleşme ve otomasyon uygulamaları geliştiren kurumlar birkaç adım öne çıktı ve çıkmaya devam ediyor. Alışan’a baktığınızda ise, ağırlıklı olarak kimyasal madde ve FMCG lojistiği yaptığımız için gıda ve temizlik malzemesi sektörlerine verdiğimiz hizmetlerde öncelikle kapasite azalması yaşamadan yolumuza devam ettik. Çarkların dönmesi ve tüketicinin temel ihtiyaçlarına ulaşabilmesi için tedarik zincirinin önemli bir halkası olarak görevimizin başında yer aldık; almaya da devam ediyoruz. 2021 yılını yüzde 45’i aşan bir büyüme kapattık. Bu büyüme trendinin daha fazlasını ise 2022 yılı için hedefledik.” dedi.

Ford Trucks Çok Silindirli Hidrojen Motorunu Ateşledi Ford Trucks Çok Silindirli Hidrojen Motorunu Ateşledi

2022 yılı hedeflerine de değinen Damla Alışan sözlerine şöyle devam etti: “Operasyonel planlarımızı desteklemek üzere e-ticaret ekosistemi dahil tüm sektörlerin ihtiyaçlarına dönük depolama arz kapasitemizin arttırılması için proje ekiplerimiz sürekli çalışıyor. Depolama ve taşıma çözümlerimizin, bugün burada da gözlemlediğiniz gibi, Yeşil Mutabakat’a tam uyumlu olmasına önem veriyoruz. Ayrıca, dijital dönüşüm ve teknolojinin etkin kullanımı konusunda Ar-Ge Merkezlerimiz sürekli yeni projeler geliştiriyor. Elektrikli kamyonlarla ilgili süreçte de bu teknolojiyi sektörde ilk kullanan şirketlerden olmak istiyoruz”  

Bursalıoğlu: “Bağlantılı yeni araçlar daha fazla verimlilik getirecek”

Renault Trucks Satış Direktörü Ömer Bursalıoğlu ise Renault Trucks’ın bağlantılı hizmetlerine dikkat çekerek, bu hizmetlerin araçların hizmette kalma süresini maksimumuma çıkarmak üzere kurgulandığını açıkladı. Alışan Lojistik’in de Renault Trucks’ın yeni araçları ile 2022’de sunmaya başladığı bağlantılı hizmetlerden faydalanacağını söyleyen Bursalıoğlu, “Araçlarına uzaktan bağlantı kurarak erişim sağlayabilecek olan Alışan, yazılım güncelleme, parametre değişiklikleri, hata kodlarının okunması gibi işlemleri gerçekleştirebilecek. Ayrıca aracın bakım ve onarım ihtiyaçlarını önceden tespit edecek olan sistem bunu filo yönetimiyle ve servisle de paylaşarak daha uzun süre operasyonda kalabilecek, hizmet süreleri artacak” dedi.

Bağlantılı hizmetlere ek olarak Alışan Lojistik’in Renault Trucks’ın Optifleet Filo Yönetim Sistemi’nden yararlanacaklarını belirten Ömer Bursalıoğlu; “Alışan Lojistik, üç ayrı modül ile araçlarını uzaktan takip edebilecek, konum bilgilerine ve geçmişine ulaşabilecek, takograf verilerini uzaktan indirebilecek, sürücüler arasında karşılaştırma yaparak yakıt tüketiminde iyileştirme yapabilecek” diye belirtti.

Excellence Servis Sözleşmesi

Alışan Lojistik, yeni araç yatırımlarında Renault Trucks’ın servis paketlerinden Excellence Servis Sözleşmesi’ni tercih etti. Sözleşme kapsamında araçların tüm bakım ve onarım işlemleri, Renault Trucks Yetkili Servisleri’nde yapılacak. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Bursalıoğlu; “Ayrıca Alışan Lojistik ile lansmanı 2022’nin son çeyreğinde yapılacak olan Excellence Predict servis sözleşmesi projesinde pilot bir çalışma yapıyoruz. Excellence Predict ile müşterimizin araçlarının verileri, detaylı bir şekilde incelenecek ve olası arızaların önceden tespiti sağlanacak. Bu sayede araçların hizmet süresi artmış olacak” dedi.

Çelenli: “Yeni araç yatırımlarında Renault Trucks’ın sunduğu finansal paketlerden faydalandıklarını belirten Alışan Lojistik CFO’su Mehmet Emin Çelenli toplam sahip olma maliyetinin en optimum ve şeffaf bir şekilde sunulduğu paketi değerlendirdiklerini açıkladı. Çelenli, “Araç alım kararımızı verdiğimizde RTFS finansal paketleri ile ilgili bilgi aldık. Bizleri en çok cezbeden ve diğer oyunculardan ayrıştıran avantaj, tek noktada tüm çözümlere ulaşabilmemiz oldu. Süreçler hem hızlı hem de pratik şekilde ilerledi. Sunulan paketlerin finansal avantajları nedeniyle banka limitlerimizi kullanmaya gerek duymadık” diye açıkladı.

Editör: Akın Öcal