Hoşdere Otobüs Fabrikası ve Aksaray Kamyon Fabrikası ile Daimler Truck’ın önemli üretim merkezleri arasında yer alan Mercedes-Benz Türk, güçlü ihracat pozisyonunu ilk 3 aylık dönemde korudu. 
Daimler Truck’ın önemli küresel üretim merkezleri arasında yer alan Aksaray Kamyon Fabrikası ve Hoşdere Otobüs Fabrikası ile Mercedes-Benz Türk, 3.030 adet kamyon ve çekicinin yanı sıra 883 adet otobüs ihraç ettiği 2023 yılının ilk 3 aylık döneminde sektördeki güçlü konumunu sürdürdü.

MAN Mersin’de 2 Büyük Teslimata İmza Attı MAN Mersin’de 2 Büyük Teslimata İmza Attı


2023 yılının ilk çeyreğinde Aksaray Kamyon Fabrikası'nda 6.515 adet kamyon ve çekici üreten Mercedes-Benz Türk, üretiminin 3.030 adedini başta Almanya, Polonya ve Fransa olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç etti. Türkiye'den ihraç edilen her 10 kamyondan 6'sını üreten şirket, yılın ilk üç aylık döneminde ürettiği her 2 kamyondan 1’ini yurt dışına gönderdi. 
Otobüs üretiminin çoğu ihraç edildi
Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda ürettiği otobüslerin ihracatına da hız kesmeden devam eden şirket, 2023 yılının ilk üç ayında üretim bantlarından çıkardığı 1.033 adet otobüsün 883 adedini ihraç etti. Ürettiği otobüsleri ağırlıklı olarak aralarında Fransa, İtalya, İspanya, Polonya ve Almanya’nın olduğu Avrupa ülkelerine gönderen Mercedes-Benz Türk, Türkiye'den ihraç edilen her 2 otobüsten 1’ine imza atarak ihracattaki öncü konumunu sürdürdü.
 

Editör: Akın Öcal