ZF, değişken küresel ekonomi ortamında satışlarını bir önceki yıla göre yüzde 6.5 artırarak 46.6 milyar Euro’ya çıkardı. Şirket böylelikle 2023 yılı için belirlenmiş olan mali hedeflerine ulaşmış oldu. ZF 2022 yılında ise 43.8 milyar Euro’luk satışa imza atmıştı. Şirketin düzeltilmiş Faiz ve Vergi Öncesi Kârı da yüzde 5.1 oranla 2.4 milyar Euro olarak gerçekleşti.

ZF CEO’su Dr. Holger Klein tüm ZF ekibinin büyük kararlılığı sayesinde finansal hedeflerine ulaştıklarını kaydederek “2024 yılı bir uygulama yılı olacak ve daha fazla odaklanma, verimlilik ve rekabetçi yaklaşım sağlayacak rotayı belirleyeceğiz” dedi.

Klein, 2023 yılında bazı önemli kararlar alındığını da sözlerine ekleyerek “Araç Şasi Teknolojisi Bölümü ile Aktif Güvenlik Sistemleri Bölümünü birleştirilerek Şasi Çözümleri Bölümü adı altında yeni bir bölüm oluşturduk. Şirketin gelişimi için mevcut seçenekleri araştırmaya devam ediyoruz. Şirketimizin attığı bir diğer önemli adım ise dünyanın en büyük elektronik üreticisi Foxconn ile binek araç şasi sistemlerine yönelik ZF Chassis Modules GmbH ortak girişiminin kurulması oldu” diye konuştu.

Allison Farklı Enerjili Teknolojilerini IFAT’ta Tanıtacak Allison Farklı Enerjili Teknolojilerini IFAT’ta Tanıtacak

Klein, ZF'nin 2026 sonuna kadar yaklaşık 18 milyar EUR tutarında geleceğe yönelik küresel yatırım yapma planına sahip olduğunu doğruladı. Bu rakamın yaklaşık 10.6 milyar Euro'sun araştırma ve geliştirmeye harcanacağını, maddi duran varlıklara ise 7 milyar Euro'dan fazla yatırım yapılacağını kaydetti.

Ticari araç çözümlerinde 8,7 milyar ciro
ZF 2023 mali yılında kur etkisinden arındırılmış organik büyüme yüzde 9 olarak gerçekleşti, Ticari Araç Çözümleri Bölümü yaklaşık yüzde 20'lik organik satış artışıyla 8.7 milyar Euro’ya ulaşarak önceki yıl yüzde 15 büyüyen genel ticari araç pazarının toplamından daha iyi bir performans gösterdi. En çok satış yapılan bölge yüzde 44'lük payla Avrupa olurken, onu yüzde 28'lik payla Kuzey Amerika ve yüzde 24'lük payla Asya-Pasifik bölgesi izledi.

ZF Araştırma-Geliştirme (AR-GE) alanında da faaliyetlerini de artırdı. Araştırma ve geliştirme harcamaları 2023 yılında 3.5 milyar Euro ile önceki yıl kaydedilen 3.4 milyar Euro’luk AR-GE rakamının üzerinde gerçekleşti. Ayrıca ZF’nin dünya çapındaki işgücü 168 bin 738 çalışan olarak açıklandı.
Enflasyon ve jeopolitik anlaşmazlıkların olduğu kırılgan bir ekonomik ortamla karşı karşıya olunduğu döneme rağmen ZF, 2024 yılında Grup satışlarının 45 milyar Euro’nun üzerinde olmasını bekliyor. Bu da yüzde 5'lik organik büyümeye karşılık geliyor.
 

Editör: Akın Öcal