Akıllı takografların Avrupa’da yoğun bir şekilde gündemde olduğu dönemde ZF’ten önemli bir satın alma haberi geldi. 2023'ün üçüncü çeyreğine kadar, Avrupa'daki üreticilerin yeni araçlara yeni nesil akıllı takograflar takmaları gerekirken 2024'ün sonunda analog takografların yerini tamamen alması planlanıyor. 

ZF Ticari Araç Çözümleri Bölümü Dijital Sistem Çözümleri Başkanı Hjalmar Van Raemdonck, "Intellic'in akıllı takograf teknolojisini telematik portföyümüze dahil etmek, ZF'nin ticari araç üreticileri, filolar ve endüstri ortakları için 'tek durak noktası' olarak lider konumunu daha da ileriye taşıyor. Benzersiz bir şekilde düzenlenmiş ve güvenilir bir veri merkezi olarak akıllı takograflar, karayolu taşımacılığı ekosisteminde giderek daha önemli bir rol oynayacak" dedi.

ZF'nin yakın zamanda piyasaya sürdüğü SCALAR dijital filo düzenleme platformunu temel alacak akıllı takografların veri bütünlüğünden yararlanması sayesinde lojistik ve altyapı optimizasyonu alanlarında fırsatlar yaratması bekleniyor.

Aracın "kara kutusu" olacak sistem, yerel saat girişi, hassas gerçek zamanlı çalışma saati takibi, güvenli Küresel Navigasyon Uydu Sistemi (GNSS) ve Akıllı Trafik Sistemi arayüzü (ITS) gibi doğrulanmış verileri bünyesinde taşıyacak.

Burcu Cihan Brisa’nın Pazarlama Direktörü Oldu Burcu Cihan Brisa’nın Pazarlama Direktörü Oldu

Bu sayede bir "Bağlantı Merkezi"nin etkinleştirilmesiyle, sertifikalı tek bir kutunun, Gelişmiş Sürücü Yardım Sistemleri (ADAS) ve EBS sinyalleri dahil olmak üzere çok çeşitli araç sensörlerinden ve veri kaynaklarından güvenilir ve doğru bir şekilde veri toplayabileceği ve iletebileceği öngörülüyor.

ZF, net, ölçülebilir, doğrulanmış verilerle eksiksiz bir sistem sağlayarak tam bir dijital hizmet sağlayıcısı olmak için filoların ihtiyaç duyduğu tüm dijital yazılım ve donanım çözümlerini tek bir kaynaktan sunuyor. ZF, sürüş ve dinlenme süreleri gibi takograf güncellemelerinde olduğu gibi, kablosuz yazılım güncellemeleriyle geleceğe dönük yetenekleri entegre edecek. 

Güvenilir akıllı takograf verilerinin ZF'nin kısa süre önce piyasaya sürülen SCALAR filo düzenleme platformuyla entegrasyonu, filo verimliliğini önemli ölçüde artırmaya yardımcı olmak için daha verimli rotalama, sevk ve sürücü programlamayı mümkün kılacağı kaydediliyor. 
 

Editör: Akın Öcal