Ticari araç filolarının dijitalleştirilmesinin yanı sıra yeni sürüş ve mobilite konseptlerinin oluşturulması, benzeri görülmemiş bir oranda hızlanıyor. Atölye süreçleri ve müşteri beklentileri de aynı hızla değişirken ZF Aftermarket, Automechanika fuarında ticari araç atölyelerinin bu trendlerle bağlantılı fırsatlardan yararlanmasına olanak tanıyan çeşitli yeni ürün ve hizmetler sunuyor. Örneğin, ticari araçlar için yeni atölye konsepti olan ZF [pro]Service ve yeni ZF [pro]Academy, prömiyerlerini kutluyorlar.

Modern donanımlı ve profesyonelce yürütülen ticari araç atölyeleri, ekonominin işleyişi adına çok önemlidir çünkü sorunsuz çalışan ürün lojistiği ve yolcu taşımacılığı günümüz toplumu için çok önemli. ZF Aftermarket CV İş Kolu Başkanı Aleksander Rabinovitch, “Ticari araçların günümüzdeki etkisini göz ardı edemeyiz. ZF Aftermarket olarak, yenilikçi ürünlerimiz ve köklü bir bilgi birikimi transferiyle ticari araç müşterilerimizin piyasadaki teknik gelişmelere ayak uydurmasını, ekonomik çalışmasını ve yeni iş alanları açmasını destekliyoruz" dedi.

Wabco entegrasyonuyla daha geniş parça tedariki

Dünyanın en büyük ticari araç yedek parça ve sistem tedarikçisi olarak ZF, Wabco markasının entegrasyonunun ardından ticari araç müşterileri ve filo operatörleri için öncü çözümler sunuyor. Bu da ZF Aftermarket markasının filolar, toptancılar ve atölyeler için 70.000 ve üzeri parça numarasıyla en kapsamlı ürün portföyüne sahip olduğu anlamına geliyor. Bu yıl satış sonrası pazarına yaklaşık 400 yeni ticari araç yedek parçası sunuldu. Aleksander Rabinovitch, "Sunduğumuz onarım talimatları, verimli, sorunsuz onarımlar sağlar ve bir kez daha ortaklarımıza yalnızca ürünler değil çözümler de sağlama iddiamızı destekler. Buna, şu anda 48.000 lisansa sahip olduğumuz teşhis sistemlerimiz de dahildir” diyor.

ZF Aftermarket ayrıca, Automechanika Frankfurt fuarında yeni bir güvenlik konsepti çalışması olan Sürücü Destek Sistemini (TAS) duyuruyor. Bu yeni güvenlik sistemi ticari araçlarda kör noktayı izlemesi üzere geliştirilmiş bir sürücü desteği sistemi olarak öne çıkıyor.

“Otonom ve otomatik sürüş, gelecekte yol güvenliğine en büyük katkıyı sağlayabilir. Ancak destek sistemleri bugün bile kazaları önlemeye yardımcı olabilir,” diyen ZF Aftermarket Avrupa Bölge Başkanı Juri Wagenleitner, aynı zamanda bu konsept çalışması ile Automechanika İnovasyon Ödülü finalistlerinden biri olmaktan da memnuniyet duyduğunu ifade etti.

ZF [pro]Service

Motor Yağı Markası Mobil 1  50 Yaşında Motor Yağı Markası Mobil 1  50 Yaşında

ZF Aftermarket, özellikle ticari araç atölyeleri için ayrıntılı olarak geliştirdiği yeni atölye konsepti ZF [pro]Service hizmetini Frankfurt fuarında sunacak. Daha önce ayrı olan ZF Service Point, ZF [pro]Tech (ticari araç varyantı) ve Wabco Service Partner kavramlarını birleştirip optimize ederek 2023'te piyasaya sürecek. Bu üç konsept şimdiden dünya çapında yaklaşık 3.800 ticari araç atölyesine hizmet sunuyor.

ZF [pro]Servis ortaklarına yönelik hizmetler arasında ZF Aftermarket uzmanlarıyla doğrudan iletişim, teknik bir yardım hattı, kapsamlı bir eğitim yelpazesi ve arıza teşhis desteği bulunuyor. Bu şekilde şirket, atölye ortaklarının her zaman teknik olarak güncel olmasını sağlayacak. Bu da düzenli denetimlerle izlendiği ve filo işindeki atölyeler için açık bir rekabet avantajı olduğu anlamına geliyor.

Aleksander Rabinovitch, "ZF [pro]Service sayesinde ticari araç şirketleri kendilerini yeni nesil mobilite zorluklarına hazırlayabilir. Ortaklarımıza bu değişiklikte eşlik edeceğiz ve önlerindeki zorluklar için daha donanımlı olmalarını sağlayacağız" diye ekliyor.

ZF [pro]Academy

Bir başka yenilik olarak ZF, ZF [pro]Academy özelliğini otomobil ve ticari araç teknolojisine yönelik yeni entegre eğitim programıyla ilk kez Automechanika 2022 fuarında halka sunacak. ZF [pro]Academy özelliğiyle satış sonrası için organizasyonun çeşitli eğitim içerikleri artık tek bir çatı altında sunuluyor ve katılımcılar tek bir kaynaktan lider bir teknoloji grubunun tüm teknik bilgisini alıyor.

Atölye ortakları, ZF [pro]Academy özelliğiyle sürüş, şasi, fren ve direksiyon teknolojisi, araç elektrik ve elektroniği ve yüksek voltaj teknolojisiyle ilgili eğitimlere katılabilir. Hatta kamyon şoförleri veya itfaiye ve acil yardım görevlileri gibi diğer profesyonel gruplar da kendileri için özel olarak tasarlanmış farklı eğitim içeriklerini bulabilecekler.

Scalar ilk defa IAA’da tanıtılacak

Araç sahipleri ve özellikle filo operatörleri, enerji tüketimini azaltmak, çalışma süresini en üst düzeye çıkarmak ve süreçleri koordine etmek üzere bağlanabilirliğe güveniyorlar. ZF markasının yapay zeka tabanlı, otomatik karar verme ve gerçek zamanlı optimizasyon yoluyla araç filolarının işletilmesini sağlayan ve operasyonel verimliliği en üst düzeyde sağlayan yeni dijital filo yönetim platformu Scalar, ilk kez IAA Transportation etkinliğinde duyurulacak.

ZF Aftermarket Başkanı Philippe Colpron, "Gelişmiş filo yönetimi çözümleriyle 35 yılı aşkın deneyime dayanan ZF, dünyadaki tüm ortakları için akıllı bağlantı ve katma değer sağlayan yeni bir bağlantı düzeyine ulaştı. Bununla ilgili olarak bizi ziyaret edecek tüm ortaklarımız Automechanika fuarında şimdiden özel bir ön izleme elde edebilirler” diyor.

Editör: Akın Öcal