20 Aralık 2022 tarihinde düzenlenen toplantıya MAN Kamyon ve Otobüs Kamyon Satış Direktörü Serkan Sara, Otobüs Satış Direktörü Can Cansu,  Müşteri Hizmetleri Direktörü Aydın Yumrukçal ve Hafif Ticari Araç ve İkinci El Satış Direktörü Cumhur Kutlubay katıldı. 
MAN’ın  2022’de tüm alanlarda başarılı bir yıl geçirdiğinin kaydedildiği toplantıda ilk sözü, MAN Kamyon ve Otobüs Kamyon Satış Direktörü Serkan Sara aldı. Pandeminin arkasından yaşanmaya başlanan Rusya-Ukrayna savaşından tüm otomotiv sektörünün etkilendiğini vurgulayan Sara, Nisan-Mayıs aylarında üretime ara verilmesine rağmen Haziran ayında yeni başlayan hızlı üretimle yıl sonu için hedeflenen satış rakamlarına ulaşıldığını vurguladı. 


Sara: “Son 10 yılın en iyi kamyon pazarı”
Çip krizinin etkilerinin azalarak da olsa ettiğini söyleyen Sara, 12 ton üzeri kamyon pazarının 32 bin adetle son 10 yılın en büyük Pazar rakamlarına ulaştığını belirtti. 
Pazarda hala yüksek talebin devam ettiğini söyleyen Sara, “Son 2-3 senede yaşanan sıkıntılarından dolayı arz talebi karşılayamıyor. Kredi sıkıntıları devam ediyor ve 12 ayın üzerinde kredi verilmiyor. Bütün bu gelişmelere rağmen rekor biri sene yaşanıyor” dedi. 

Continental ve Scania Türkiye’den İş Birliği Continental ve Scania Türkiye’den İş Birliği


2021 yılında TG3 araçlarının Uluslararası Yılın Kamyonu ödülünü aldığını hatırlatan Sara, bu araçların yaşam boyu maliyet konusunda büyük beğeni topladığını ve müşterilerine kar sağladığını belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Yakıt tüketimi en önemli faktörlerden bir tanesi. En düşük yakıt tüketimi sağlayan marka olma iddiamızı gerçekleştiriyoruz. Ancak yaşanan yüksek talebe karşılık verememek bizi üzdü. 2023 yılındaki kotaların tamamı şu anda satmış durumdayız. Satış olarak başlamadan biten bir yıl oldu. Seçime kadar bir değişim yaşayacağımızı düşünmüyorum. 2023 yılında yaklaşık 28 bin adetlik bir kamyon pazarı bekliyoruz.”
Sara, bir soru üzerine Türkiye olarak müşterilerine daha fazla araç sunmak adına ek kota fırsatı çıkarsa daha fazla araç getirmek için uğraşacaklarını da sözlerine ekledi. 


Cansu: “Otobüste zor ama iyi bir yıl oldu”
Daha sonra söz alan MAN Kamyon ve Otobüs Tic. A.Ş. Otobüs Satış Direktörü Can Cansu ise zor olmasına rağmen 2020 ve 2021 yıllarına göre araç yatırımlarının daha iyi olduğu bir dönem geçirdiklerini ve planladıklarından bir miktar daha iyi bir Pazar payına ulaştıklarını vurguladı. 
Elektrikli olarak tasarlanan MAN Lion’s City’nin CNG modelini de ürettiklerini ve yarışmalara elektrikli versiyonuyla katıldığını aktaran Cansu, bu aracın geçen yıl Yılın Otobüsü Ödülü’nü aldığını söyledi.  12 ve 18 metrelik otobüslerin yanı sıra MAN’ın ilk kez 10,5 metre otobüs üretmeye başladığını aktaran Cansu, 860 adetlere giden belediye otobüs pazarında 130 otobüs satışı yaptıklarını açıkladı. 
Seyahat otobüsü pazarı yılın ikinci yarısının çok hareketli geçtiğini sözlerine ekleyen Cansu, “2022’de 590 adetlik pazar olmasını bekliyoruz. 2023 yılının ilk çeyreği için de ciddi bir talep var. Yılın ikinci yarısı seçimler dolayısıyla belirsiz. İlk 6 ay bu seneki pazarı getirirse 500-600 arası pazar yaşanmasını tahmin ediyoruz” dedi. 


Yumrukçal: “Mevcut araçları seferde tuttuk”
Müşteri Hizmetleri Direktörü Aydın Yumrukçal ise arzın bu kadar az talebin ise bu kadar yüksek olduğu bir dönem olmadığına dikkat çekti. 
Yeni araç bulma sorunu yaşanırken mevcut araçların seferde tutulmasının çok önemliydi olduğunu söyleyen Yumrukçal, yedek parça değişimlerinde verdikleri 2 yıl garantiyle müşterilerine ciddi avantaj sağladıklarını  ve bakım anlaşmasında rakipsiz  3 yıl sabit fiyatla bakım paketi sunduklarını vurguladı.


Kutlubay: “2023’te üç kat fazla hafif ticari araç getireceğiz”
Toplantıda son olarak söz alan MAN Kamyon ve Otobüs Hafif Ticari Araç ve İkinci El Satış Direktörü Cumhur Kutlubay, hafif ticari araç alanın MAN’ın en son girdiği alan olduğunu ve burayı büyütmek istediklerini kaydetti. Ancak COVID-19 ve sonrasında baş gösteren tedarik sorunları sebebiyle pazara istedikleri ölçüde araç veremediklerini söyleyerek, “Alabildiğimiz kadar araç aldık ve bunların hepsini müşterilerimize sunduk. Önemli müşterilere doğru araçları vererek geleceğe yatırım yaptık" dedi. 2023 yılının ikinci çeyreğinde MAN TGE minibüs modellerini sunmaya başlayacaklarını kaydeden Kutlubay, karavanda yaşanan ÖTV indirimiyle bu alanda 4x4 araçlarını sunmaya başladıklarını ve özel talepleri karşıladıklarını açıkladı. Kutlubay, 2023 yılı için bu sene getirdikleri aracın 3 katı kadar kota aldıklarını da sözlerine ekledi. 
İkinci elde yeni bayilerle ve ağlarının güçlendiğini belirten Kutlubay, ikinci ele kurumsal yapı kazandırmaya çalışan birkaç markadan biri olarak bu alanda yaşanan KDV’nin tam olarak uygulanmamasının sektörde haksız rekabet ve devletin vergi gelirlerinde kayıp yarattığını da söyledi. 

Editör: Akın Öcal