Volkswagen Ticari Araç, piyasadaki Transporter 6.1 ve Caravelle 6.1 araçların yeni neslini 2024 yılında tanıtarak 2025 yılında piyasaya sürmeye hazırlanıyor. 

Volkswagen Ticari Araç kurumsal ve bireysel müşterileri için uzun vadeli araç planlaması yapmak için olanak sağlamak için yeni Transporter'ın Almanya'da ön satışlarına 14 Aralık’ta başladığını açıkladı. 

Multivan ve ID Buzz modellerini Almanya Hannover’da üreten Volkswagen Ticari Araç, Ford’la yapılan anlaşma çerçevesinde yeni nesil Transporter ve Caravelle modellerini Ford Otosan’ın Türkiye’deki fabrikasından yollara çıkaracak. 

Volkswagen ticari araç geleneğinin sade dilini yansıtan ön tasarımıyla dikkat çeken yeni Transporter’da aracın aerodinamik çizgilerini tamamlayan ve standart olarak sunulan LED far yer alıyor. Aracın arka tasarımında da standart LED lambalar yer alırken aracın geçmiş modellerinde olduğu gibi bagaj kapağı veya geniş açılan kapıların yer alacağı kaydediliyor. 

Yüksek standart donanım özellikleri
Yeni LED ön ve arka lamba gruplarına ek olarak yeni Transporter’la elektronik park freni artı Otomatik Tutma işlevi, 12 inçlik dijital gösterge paneli, bilgi-eğlence sistemi (DAB, Apple CarPlay, Android Auto, çevrimiçi hizmetler ve 13 inç dokunmatik ekran), çok işlevli direksiyon simidi, yağmur sensörü, şerit takip sistemi, Otonom Acil Durum Frenleme Ön Asistanı ve ters yön işaretini gösteren Dinamik Yol Tabela okuma asistanı standart olarak sunulacak. 

Geniş gövde seçeneğiyle pazara sunulacak olan yeni VW Transporter, arkada cam olmayan panelvan, ikinci bir koltuk sırasına sahip panelvan Plus, L bölmeli panelvan, arkada camları olan olan Kombi, çift kabinli yandan damperli araç ve daha sonrasında bir Caravelle modeliyle farklı kullanımlara özel ihtiyaçları karşılayacak. 

Kombi ve panelvan modelleri de opsiyonel olarak yüksek tavan ve uzun dingil aralığıyla alınabilecek. Ayrıca, müşteriler, yeni Transporter serisiyle yüksek tavan seçeneğini kısa dingil aralığına sahip olarak da sipariş edebilecekler.
 
VW Transporter yeni nesliyle daha büyük
5.050 mm uzunluğunda olan Yeni Transporter’da bir önceki nesle göre 146 mm'lik bir artış görülüyor. 97 mm daha uzayan dingil mesafesiyle bu büyüme dengelenirken toplam aks aralığı standart versiyonda 3.100 mm'ye ulaşıyor. 

Opel’in Büyük Ticarisi Movano Yeniden Türkiye’de Opel’in Büyük Ticarisi Movano Yeniden Türkiye’de

Opsiyonel uzun şasi versiyonda ise  dingil mesafesi 400 mm daha artarken aracın toplam uzunluğu bu versiyonda 5.450 mm’ye ulaşıyor. 

Daha fazla yükleme hacmi ve taşıma kapasitesi
Aracın dış genişliğindeki artış da dikkat çekiyor; yan aynalar hariç 2.032 mm olan dış genişliğe 128 mm artışla ulaşılmış. 
Standart uzunluğa ve tavan yüksekliğine sahip Volkswagen Transporter’da yükleme hacmi 5,8 metreküpe çıkarken, aracın yük yeteneğini arttıran davlumbazlar arası arasındaki genişlik 148 mm artırılarak 1.392 mm'ye ulaşmış. 

Standart aks aralığına sahip dizel motora sahip Transporter’un taşıma hacmi 1,2 tondan 1,3 tona yükselirken 110 kW (147 bg) ve 125 kW (167 bg) güç seçenekleri aracın römork çekme kapasitesi de 2,5 tondan 2,8 tona çıkıyor. 

Transporter: dizel, hibrit ve elektrikli 
Volkswagen Ticari Araç ilk kez turbo dizel motorlara alternatif olarak plug-in hibrit tahrikli (eHybrid) yeni Transporter'ı ve daha sonrasında tamamen elektrikli eTransporter’ı pazara sunmaya hazırlanıyor. 

Dizel motorlu panel van, panel van Plus, L bölmeli panel van ve çift kabin yeni Transporter modelleri 81 kW (110 PS), 110 kW (150 PS) ve 125 kW (170 PS) olmak üzere üç farklı güç seçeneğiyle sunuluyor.

Bunları 171 kW (233 PS) olan plug-in hibrit Transporter takip edecek. Daha sonra ise 85 kW (116 PS), 100 kW (136 PS), 160 kW (218 PS) ve 210 kW (286 PS) güç çıkışlı elektrikli modeller kullanıcılara sunulmaya başlanacak. 

Elektrikli Transporter’da batarya modülleri 83 kWh enerji içeriğine sahip olacak.  Elektrikli baz versiyonda 85 kW elektrikli tahrik motoru ile 54 kWh batarya ile sunulacak. 

4MOTION geleneği devam edecek
Önden çekişli olarak sunulacak olan dizel ve eHybrid modellerin yanı sıra 4MOTION dört tekerlekten tahrik sistemi 110 kW'tan itibaren TDI versiyonları için opsiyonel olarak sunulacak. Tüm elektrikli modeller arkadan çekişli olarak üretilecek ancak gelecek süreçte dört tekerlekten çekişli bir versiyonun da planlandığı kaydediliyor. 

Editör: Akın Öcal