Yeni Mercedes Vito İnceleme ve Test Sürüşü Yeni Mercedes Vito İnceleme ve Test Sürüşü

T3 tabanlı  ilk California modeli Caravan Salon 1988 yılında tanıtılmıştı.  Bu tanıtımdan 35 yıl ve üretilen 260.000 araçtan sonra Volkswagen Ticari Araçlar (VWCV), Düsseldorf'ta sektörün en büyük etkinliği olan ve 25 Ağustos'ta başlayacak Caravan Salon fuarında VWCV Hannover fabrikasında üretilecek olan California Consept’i dünyaya tanıtacak. 

Uzun şasili Multivan tabanlı yarının California’sı günlük kullanıma uygunluk sunarken kısa sürede maceraya uygun bir karavana dönüşmesi aracın ana karakteri olarak kalmaya devam ediyor. Yolda daha fazla esneklik ve dikkate değer düzeyde konfor için hibrit teknolojisinin de ilk defa kullanılacağı modelin akıllı ve bağlantılı teknolojilerle donatılacağı kaydediliyor. Daha önceki California modelleri gibi yukarı doğru açılan tavan özelliği yine aracın değişmeyen özelliği olmaya devam edeceği vurgulanıyor.

VW California'nın tarihçesi 
California'nın tarihi, 1988'de Transporter'ın T3 neslini temel alan özel bir karavan modeliyle başladı. Aracın içini dizayn eden tasarımcılar sade bir şekilde tasarlanmış beyaz-gri mini mutfak ile stil anlayışlarını gösterdiler. 39.900 Alman Markı bedelindeki cazip maliyeti, akıllı ayrıntıları ve sağlam teknolojisiyle California hemen en çok satanlar arasına girdi ve daha ilk yılında 5.000 adet satıldı. Takip eden yıllarda California, özel bir modelden kendi model serisine dönüşerek giderek daha popüler hale geldi ve üç yıl içinde 22.000'den fazla satışa ulaştı. 

Önden çekişle birlikte daha fazla alan
Ağustos 1990'da T3'ten T4'e geçiş, model için teknik bir devrime eşdeğerdi. Dört silindirli yassı motorlara sahip arkadan itişli Transporter modelleri 40 yıl sonra, motorun öne alınmasıyla hareket gücünü ön akstan almaya başladı. Transporter modellerinin önden çekişli olması; tasarım, yürüyen aksam, motorlar ve mevcut alanda her şeyi kökten değiştirdi. Özellikle arkada oluşan geniş alan California T4’ü segmentinin en geniş motokaravanı yaptı. Pazar lansmanı için reklamlardaki slogan Eagles şarkısından ilhamla: “Hotel California. Sakin bir yer, konforlu ekipman, panoramik manzaralar garanti” oldu.
 
2003 yılına kadar yaklaşık 39.000 adet satışa ulaşan California, Transporter'ın beşinci nesli üzerinde yükselirken açılır tavana entegre çıtalı şilte tabanlı yatak, bagaj kapısına yerleştirilmiş kamp sandalyeleri veya sürgülü kapıya tıklanan kamp masası gibi ayrıntılarla daha işlevsel hale geldi. Bunu 2015'te Transporter'ın altıncı nesline dayanan California izledi ve 2017 yılında T6 California, bir yılda 15.155 satışla model serisinin rekorunu kırdı.

30 Ağustos 2019'da Volkswagen Ticari Araçlar, yine Caravan Salon'da California 6.1'i tanıttı. Bu zamana kadar 175.000'den fazla California aracı üretildi. California 6.1’de tüm ana karavan ayarlarını kontrol etmek ve geniş bir bilgi seçeneklerini sunan tavan konsolundaki bir dokunmatik yenilik olarak araca eklendi. California CONCEPT'te bu ekranın, tablet formatında bir ekrana dönüştürüleceği kaydedildi. 

Editör: Akın Öcal