Artan sıfır emisyonlu ticari araç talebiyle birlikte Nissan, Avrupa pazarı için dizel seçeneğine ek olarak ilk kez tamamen elektrikli Interstar-e’yi de tanıttı.

Markanın ittifak ortağı Renault’nun büyük ticarisi yenilenen Master’la platform kardeşi olan Nissan Interstar, kamyon tarzı hissi veren bir tasarımıyla ve güçlü ön ızgarasıyla dikkat çekiyor.  

Nissan'ın Avrupa’da sunduğu 5 yıl veya 160.000 kilometrelik standart garantisi Interstar için de uygulanacak. Ayrıca elektrikli Interstar-e bataryası da 8 yıl veya 160.000 kilometrelik garanti ile birlikte sunulacak.

Yeni nesil Interstar, damper, yandan damperli ve kapalı kasa dahil olmak üzere çok çeşitli fabrika yapımı üstyapı seçenekleriyle pazara girecek.

Elektrikli Interstar-e ile 460 km menzil
Nissan'ın ilk tamamen elektrikli büyük vanı olan yeni Interstar-e, 87kWh bataryası 460 kilometrenin üzerinde bir menzil sunarak bu alanda sınıfının en yüksel menzilini kullanıcılarına sunacak.  Nissan Interstar-e, 130 kW DC hızlı şarjda 30 dakikada 252 km menzile sağlayabilecek; ayrıca 22 kW AC ev tipi şarjla 4 saatten daha kısa bir sürede batarya doluluğu yüzde 10'dan yüzde 100’e çıkabilecek.

Daha fazla batarya otonomisi ve daha fazla dizel yakıt verimliliği sunma iddiasındaki yeni nesil Interstar, platform kardeşi Master gibi Aerovan tasarımıyla yüzde 20 Sürükleme Azaltımı (SCx) ve yüksek aerodinamik özellikleriyle müşterilerine yakıt veya elektrik tasarrufu vaat ediyor.

2 tona yakın taşıma kapasitesi
Yeni nesil Interstar önceki nesle göre 100 mm daha uzun yük alanının yanı sıra 40 mm daha geniş bir yan kapı sunuyor. Nissan'ın büyük vanı elektrikli versiyonunda için 1,6 tona kadar ve içten yanmalı motor seçeneklerinde ise 2 tona yakın taşıma kapasitesine sahip olacak.

Iveco Group’da Yeni CEO Olof Persson Olacak Iveco Group’da Yeni CEO Olof Persson Olacak

Yeni Interstar'ın yenilenen iç mekanı da mobil ofis özelliklerinin yanı sıra dayanıklı koltuk kılıfları, ısıtmalı ön cam ve daha konforlu koltuklarla sürücü ve yolcular ön planda tutularak tasarlanarak önceki nesillerden ayrılıyor.

Manevra kabiliyeti eski versiyonlara kıyasla büyük bir iyileştirmeyle -1,5 metrelik daha iyi bir dönüş çapına sahip olan Nissan Interstar, özellikle şehir içi operasyonlarda kullanıcısına pratiklik sağlamayı amaçlıyor.

Tüm yeni nesil Interstar modelleri, standart olarak Acil Frenleme, Uyuşukluk Uyarısı ve Lastik Basıncı İzleme Sistemi dahil olmak üzere çeşitli güvenlik donanımlarıyla sunulacak.

Tek kutulu fren sistemiyle aracın ağırlığı ne olursa olsun frenleme gücünün her zaman optimize edilmesini sağlayan Nissan Interstar’da acil frenleme için tepki süresi önceki nesil modellere göre yarı yarıya azaltıldığı kaydediliyor.

Editör: Akın Öcal