Geçtiğimiz aylarda Almanya’da test sürüşünü yayınladığımız yeni Mercedes-Benz Vito, Panelvan ve Tourer  Türkiye’de satışa sundu. Orta hafif ticari araç segmentinin ülkemizdeki güçlü modellerinden Vito, iki farklı uzunlukta, iki farklı dingil mesafesinde, arka tekerlekten çekiş sistemleriyle öne çıkıyor. 1.403.000 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulan Vito Panelvan, kurye, posta ve paket taşıma aracı, yiyecekler için soğutuculu hafif ticari araç veya mobil parça deposu olarak malların ve eşyaların taşınmasındaki tüm gereksinimleri karşılıyor. Sürücüye ek sekiz yolcuya kadar farklı oturma düzenleri sunan ve 1.992.400 TL’den başlayan fiyatlarla tüketicilerle buluşan Vito Tourer ise ticari yolcu taşımacılığında popüler bir araç. 

Yeni kokpit tasarımı öne çıkıyor
Yeni Vito’da kullanılan Yeni MBUX multimedya sistemi, 26,04 santimetre (10,25 inç) dokunmatik ekrana ve dokunmatik kontrol panellerine sahip yeni multifonksiyonel direksiyon ile yeni bir kokpit tasarımı sunuyor. Yeni gösterge panelinde, hız göstergesi ve devir saati arasında 13,97 santimetre (5,5 inç) renkli ekran, kilometre ve yakıt seviyesi dahil olmak üzere tüm önemli bilgiler gösteriyor. Ayrıca radyo, medya, telefon, yardım sistemleri, araç ayarları ve servis, menüden çağrılabiliyor. Menü seçimi, direksiyondaki dokunmatik kontrol paneli üzerinden yapılıyor.

Yeni premium görünüm, yeni iklim kontrol paneli ve yeni nesil direksiyonların şık tasarımı ile tamamlanıyor. Direksiyon çubukları, deri direksiyon simidinde Silver Shadow kenarlıkla çevrili yüksek parlaklıkta siyah bir hazne oluşturuyor ve kontrol yüzeyleri sorunsuz bir şekilde entegre oluyor. Direksiyon simidinde ellerin direksiyonda tutulup tutulmadığını algılayan iki bölgeli bir sensör matı bulunuyor. Dokunmatik kontrol panellerinin kontrolü de bir akıllı telefon gibi kapasitif sensörler aracılığıyla dokunmatik çalışıyor.


  
Mevcut MBUX nesli, Vito için yeni ve ek fonksiyonlar sunuyor. Merkezi ekrandaki ilgili sembol üzerindeki düğmeye basarak, arka kapının açılabileceği çizgili bir alan içinde arka kısımdaki boş alanı ters kamera ile gösteriyor. Mesafe programlanabiliyor ve dolayısıyla yükün büyüklüğüne göre ayarlanabiliyor. Özellikle dar park alanlarında sık sık boşaltma yapmak zorunda kalan kargo şirketleri için yükleme ve boşaltma sırasında konforu artırıyor. Araç yıkama modunda pencereler otomatik kapanıyor, cam silecekleri ve park sensörleri devre dışı bırakılıyor. 

Yeni Vito’da yeni konfor özellikleri
Araç anahtarındaki bir düğme veya bagaj kapağı üzerindeki serbest bırakma kolu kullanılarak elektrikli olarak herhangi bir pozisyonda durdurulabiliyor. Hasar riskini azaltmak için, bagaj kapağında otomatik engel tespiti ve ayarlanabilen açılış sınırı bulunuyor. Ayrıca ekipmanlara bağlı olarak otomatik şanzımana sahip Vito için elektrikli park freni de mevcut.

Tüm Vito modelleri yeni bir elektronik araç anahtarına sahip ve Anahtarsız Çalıştırma fonksiyonu sunuyor. Bu, motorun bir düğmeye basarak başlatılmasını sağlıyor. Anahtar üzerindeki bir düğmeye basarak tüm kapıların kilidini ve tüm pencereleri açıp kapatmak da mümkün. 

Güvenlik ve yardımcı sistemler
Yeni Vito’daki güvenlik ve yardımcı sistemler  gelişmiş işlevler sağlıyor. Bunların çoğu standart ekipmanda bulunuyor. Örneğin, Aktif Şerit Takip Asistanı, sürücüyü sesli ve görsel olarak uyarıyor. Kör Nokta Asistanı, kör noktada bulunan bir aracı tespit etmesi durumunda ilgili dış aynada kırmızı bir üçgen yoluyla ikaz veriyor. Aktif Fren Asistanı, önde giden araçlara ve karşıdan karşıya geçmekte olan yayalara çarpmayı engellemeye yardımcı oluyor ve böylelikle kaza riskini azaltıyor.

360 derece kameralı Park Paketi
Vito Tourer'da SELECT donanım hattında standart olarak gece daha fazla konfor ve daha iyi görünürlük için, adaptif MULTIBEAM LED teknolojili farlar ve Uzun Far Asistanı PLUS sunuluyor. Her biri 84 ayrı kontrol edilebilir LED'e sahip olmasıyla, mevcut trafik durumuna uygun olarak son derece hızlı ve hassas bir şekilde sürüş ışıklarının ayarlanmasını sağlıyor. Uzun Far Asistanı PLUS, trafikteki diğer araç sürücülerini rahatsız etmeden yolun uzun süreli olarak aydınlatılmasına imkân veriyor. Karşıdan gelen veya önde bir araç olduğunda, uzun far modüllerinin LED'leri kısmen kapanıyor. MULTIBEAM LED ayrıca köy yolu ışığı, otoyol ışığı, köşe ışığı, aktif köşe ışığı ve genişletilmiş sis ışığı fonksiyonlarını da içeriyor.

Dijital iç dikiz aynası da isteğe bağlı olarak sunuluyor. Arkada engelsiz bir görüntü sunarak geri vites yaparken önemli bir avantaj sağlıyor. Arka tarafta bir HDR (Yüksek Dinamik Aralık) kamera, aracın arkasındaki trafiğin bir görüntüsünü arka görüş aynasına iletiyor. Bu, ön ve arka tarafta ışık sensörleri ile donatıldığından ekranın parlaklığını ortam koşullarına göre otomatik olarak ayarlıyor.

Yeni Vito’da, araç ve satıldığı pazara bağlı olarak, ön yolcuları korumak için altı hava yastığı standart veya isteğe bağlı olarak bulundurulabiliyor: Ön hava yastıkları, cam hava yastıkları ve thorax pelvis yan hava yastıkları. 

Yeni Vito’da 2,0 litre dört silindirli dizel motor OM 654 sunuluyor. 

Iveco’nun Vizyonunda Alternatif Enerji ve İş Birlikleri Var Iveco’nun Vizyonunda Alternatif Enerji ve İş Birlikleri Var

Üç donanım seviyesi
Mercedes-Benz Hafif Ticari Araçlar, Vito'nun standart ekipmanını kapsamlı bir şekilde yükselterek donanım paketlerinin mantığını müşteri gereksinimlerine daha da hassas bir şekilde uyarlıyor. Sunulan ekipman seçenekleri, Tourer veya Panelvan araç tipi ve aracın BASE-PRO veya SELECT donanım seviyesinde olmasına göre değişiklik gösteriyor. 
 
BASE ekipman seçeneği; yeni MBUX multimedya sistemi, elektrikli el freni, konfor süspansiyon, ısıtmalı ve elektrik kumandalı dış aynalar, kilitlenebilir torpido gözü, yarı otomatik TEMPMATIC klima ile yeni bir iklim kontrol paneli, Aktif Fren Asistanı, Aktif Şerit Takip Asistanı, Yorgunluk Asistanı, Kör Nokta Asistanı gibi birçok özellik sunuyor.

PRO ekipman ile müşteriler ek avantajlar elde ediyor. Bunlar arasında krom radyatör ızgarası, krom paket iç döşeme, sürücü koltuğu bel desteği, 70 litrelik yakıt deposu, sürücü ve sürücü yanı için güneşlik, ayna ışıklandırması gibi ek tasarım ve konfor özellikleri bulunuyor.

SELECT ekipman seçeneğinde ise; deri direksiyon, tavan taşıma barları, akıllı telefon entegrasyonu, Vito Ayna Paketi, sürücü ve ön yolcu koltuğu için ısıtma, geri görüş kameralı park paketi, MULTIBEAM LED teknolojili farlar, elektrikli sağ/sol sürgülü kapılar, EASY-PACK bagaj kapağı gibi son seviye birçok donanım göze çarpıyor.
 

Editör: Akın Öcal