Avrupalı ve Türk ticari araç müşterilerinin beklentileriyle tamamen yeniden tasarlanan   yeni Transit Courier ve tamamen elektrikli modeli E-Transit Courier’nin global tanıtımı 5 Nisan 2023 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi. 

Stellantis’ten Türkiye İle İlgili Önemli Açıklamalar Stellantis’ten Türkiye İle İlgili Önemli Açıklamalar

Ford’un İstanbul Sancaktepe’de bulunan Ar-Ge Merkezi’nde gerçekleştirilen ve Avrupalı ve Türk gazetecilerin hibrit olarak katıldığı tanıtıma Ford Pro Avrupa Genel Müdürü Hans Chep ve Ford Otosan Genel Müdürü Güven Özyurt ev sahipliği yaptı. Ford Pro ve Ford Otosan yöneticilerinin katıldığı tanıtımda hala üretilmekte olan versiyonuna göre daha büyüyen boyutlarıyla dikkat çeken yeni Transit Courier’nin tasarımıyla pazardaki iddiasını daha ileriye taşıması bekleniyor. 

Yeni nesliyle Ford’un elektriklenme sürecinde önemli bir yere sahip olması beklenen E-Transit Courier, 2024'ün sonlarında Ford Otosan Romanya fabrikasında üretilecek. Transit Courier, dizel ve benzinli motorlu modellerin üretimi ise 2023’ün üçüncü çeyreğinde Ford Otosan’ın 2022 yılında Ford Europe’dan devraldığı Romanya Craiova fabrikasında başlayacak.


 
E-Transit Courier, lansmanında konuşan Ford Pro Avrupa Genel Müdürü Hans Schep, "E-Transit Courier, üstün EV performansı, gelişmiş yük kapasitesi ve tam bağlantılı olması ile segmentini bir üst seviyeye taşıyor. Ford Pro'nun uzun süredir koruduğu pazar liderliği bize müşterilerin ihtiyaçlarına dair emsalsiz bir içgörü kazandırıyor. E-Transit Courier ile daha fazla bağlanabilirlik sayesinde müşterilerimizin kompakt vanlardan yüksek verimlilik elde etmelerine yardımcı olacağız" dedi. 
Ford Otosan Genel Müdürü Güven Özyurt, “Üretim gücümüzün yanı sıra mühendislik ve tasarım yetkinliklerimizin son göstergesi E-Transit Courier ile Ford'un elektriklenme yolculuğundaki rolümüzü artırmaya devam ediyoruz. Hem elektrikli hem de içten yanmalı motor alternatifleriyle müşterilerimizle buluşturacağımız yeni Courier'in tasarımını Dunton ve Köln'deki Ford tasarım ekipleriyle geliştirmekten ve mühendisliğinin tüm sorumluluğunu almaktan büyük gurur duyuyoruz. Ford Otosan olarak bizi her daim geleceğe taşıyacak araçları geliştirmeye ve üretmeye devam edeceğiz” diye konuştu.
Tasarım ve mühendisliğine ek olarak üretimi de Ford Otosan tarafından Craiova fabrikasında gerçekleşecek olan E-Transit Courier’nin 2023 yılında benzinli ve dizel versiyonları, 2024 yılında da elektrikli versiyonu satışa sunulacak. 

Toplantıda E-Transit Courier'nin menzil bilgisi henüz verilmezken 100 kW motorla sunulacağı aktarıldı. E-Transit Courier’nin 11 kW AC’lik akım ile 5,7 saatte şarj olması hedeflenirken, 100 kW'a kadar DC hızlı şarj özelliği ile aracın 10 dakika şarj ile 87 km menzil eklemesi, 35 dakikadan kısa sürede ise batarya doluluğunun yüzde 10’dan 80’e ulaşması ön görülüyor.
Ford Pro Charging yazılımı aracılığıyla basitleştirilen faturalama ve yönetim süreçleriyle desteklenecek olan E-Transit Courier, BlueOval Şarj Ağı’nı da kullanabilecek. Ayrıca 5 veya daha fazla araca sahip olan müşteriler, Ford Pro E-Telematics'in kişiye özel özelliklerinden de yararlanabilecekler. 

Courier büyüyen boyutlarıyla üst segmenti zorlayacak
Yeni Transit Courier ve E-Transit Courier'deki değişim çok daha cesur ve güçlü bir duruşun ötesinde aracın yük alanındaki boyutlarına da yansımış durumda. Şu an satılan Transit Courier 1,621 mm yük zemini uzunluğa sahipken, Yeni Transit Courier ve E-Transit Courier'de bu ölçü 1,803 mm’ye çıkmış durumda. Akıllı yükleme donanımlarıyla birlikte (yük alanın sürücü yanındaki koltuğa açılması) uzunluğu 2,661 mm’ye ulaşan nesnelerin taşınması da kolaylaştırılmış. Ancak asıl önemli değişiklik genişleyen aracın yük alanında iki tekerlek davlumbazı arasındaki mesafede gerçekleşmiş.  Şu anki modelde 1,012 mm olan bu aralık 208 mm’lik bir artışla 1,220 mm’ye ulaşarak kompakt van segmentindeki bir modele ilk kez iki Euro paleti aynı anda taşıma imkanı sağlamış. 
Yük alanı yüksekliğindeki 9 mm ile daha sınırlı kalırken yeni gövde tasarımıyla aracın yük bölümü daha fazla yük kapasitesi sunacak şekilde dikey çizgilerin hakim olduğu bir yapıya dönüştürülmesi de aracın esnekliğine katkıda bulunmuş. 


Tüm bu geliştirmelerle aracın yük hacmi 2,3 metreküpten 2,9 metreküpe ulaşmakla kalmayıp 582 kilogramlık yük taşıma kapasitesi E-Transit Courier'de 700, içten yanmalı yeni Transit Courier’de ise 750 kilograma ulaşmış durumda. 

Teknoloji ve güvenlik 

E-Transit Courier kabininde sürücünün diz mesafesini ve görüş alanını iyileştiren köşeli yuvarlak direksiyon simidi ve içerde daha fazla saklama alanı sunan vites kolu, tuşlu kontak ve elektronik el freni gibi standart donanım özellikleri bulunuyor. "Digiboard" gösterge panelinde Ford'un yeni SYNC 4 sistemine sahip 12 inçlik dokunmatik orta ekran bulunuyor. Aracın mobil ofis kullanımı için dizüstü bilgisayar kullanmayı, evrak doldurmayı veya kabinde mola vermeyi kolaylaştıran “Office Pack” katlanabilir çalışma yüzeyi ve aydınlatma da iç tasarımdaki önemli yeniliklerden…

E-Transit Courier’de standart olarak çarpışma önleyici, şerit takip, trafik işareti tanıma, akıllıı hız asistanı, arka park yardımı gibi kapsamlı gelişmiş sürücü destek sistemleri sunulurken opsiyonel olarak Şerit Ortalama ve Dur & Kalk özellikli Adaptif Hız Kontrol Sistemi, Çapraz Trafik Uyarısı özellikli Kör Nokta Bilgi Sistemi, Kavşak Asistanı ve Geri Fren Asistanı gibi yüksek teknolojili gelişmiş sistemler  sunulacak. 


 

Editör: Akın Öcal