Toyota Hilux 2023'te Türk Pick-Up Pazarının Lideri Oldu Toyota Hilux 2023'te Türk Pick-Up Pazarının Lideri Oldu

 Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı sebebiyle, Samsun’dan başlayarak İzmir’de sona eren yarışa, Volkswagen Ticari Araç raid kategorisinde Yeni Amarok Aventura modeliyle katıldı. 

2-9 Eylül tarihlerinde gerçekleşen TransAnatolia’da, Amarok Aventura çamurlu, kumlu, taşlı offroad ve doğa koşullarında yarıştı. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu TOSFED ile Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı TGA destekleriyle düzenlenen 13. TransAnatolia Rally Raid, 9 Eylül tarihinde İzmir’de sona erdi. Yarışta yeni Amarok Aventura’nın pilotluğunu Franziska Niehus (@travelcomics) yaptı.

Etkinliğin lastik tedarikçisi General Tire’ı bünyesinde bulunduran Continental markasıyla iş birliği çerçevesinde bu yıl ilk kez ralliye katılan Volkswagen Ticari Araç, yarış süresince Amarok Aventura’ya General Tire’ın SUV, pick-up ve arazi aracı sürücülerinin ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirdiği arazi lastiği Grabber AT3 eşlik etti.  

Amarok Aventura, TransAnatolia'nın zorlu etaplarını 240 PS güç ve 600 Nm tork üreten 3.0 litre turbo dizel V6 motoruyla tamamladı. Ayrıca araçta yer alan 4MOTION 4 tekerlekten çekiş sistemi, seçilen çekiş moduna göre torku ön ve arka tekerleklere dağıtıyor. Kullanıcılar, orta konsoldaki döner düğmeyi kullanarak dört farklı çekiş modu arasından seçim yapabiliyor. Örneğin 4L modu, zorlu arazi koşullarında offroad kullanımı (düşük hızda yüksek tork) için kullanılıyor. 20 km/h’lik hıza kadar kullanılması önerilen bu mod sadece sürüş hızı 5 km/h’nin altında olduğunda devreye alınabiliyor. Bu modda ön ve arka akslar arasında tork eşit oranda dağılıyor ve bu sayede Amarok’un zorlu arazilerden geçişini kolaylaştırıyor.  

Editör: Akın Öcal