MAN İçten Yanmalı Hidrojen Kamyonları Sunan İlk Üretici Oluyor MAN İçten Yanmalı Hidrojen Kamyonları Sunan İlk Üretici Oluyor

Hem kendi markası altında üretim yapan hem de üçüncü şahıslar farklı batarya elektrikli araçların tasarımı, mühendisliğini yapan Watt Electric Vehicle Company (WEVC), Birleşik Krallık’taki en büyük ticari araç fuarı olan Birmingham yeni elektrikli ticari araç modelini tanıtıyor. 
Yılda 5000 adede kadar araç üretimi için tasarlanan Watt eCV1kod adlı model çok çeşitli elektrikli ticari araç tasarımlarına olanak sağlayan gövde yapısıyla dikkat çekiyor. 
WEVC ve elektrikli ticari araç uzmanı ETRUX arasında bu yılın başlarında imzalanan bir iyi niyet mektubunun ardından, WATT eCV1'e dayalı bir mühendislik prototipi  CV Show’da sergilenmeye başlandı. 
3,5 tonluk kabin ve şasi ünitesi, ETRUX tarafından tasarlanarak üretilen bir gövde ile tamamlanıyor. WEVC'nin elektrikli araç platformu teknolojisi için bir sonraki adım olarak ETRUX tarafından ticari araç pazarı için bir dizi araç modelinin sunulması geliyor. 
WEVC tarafından sunulacak olan çok sayıda ticari araç modelinden ilki olan eCV1, şirketin tescilli, gelişmiş ancak uygun maliyetli bir modüler elektrikli araç platformu olarak tanımlanan PACES mimarisini kullanıyor. 


"Hücreden şasiye" sisteminin, bataryaların (ayrı bir batarya paketine sahip olmak yerine) birincil yapıya entegre edildiği, sertliğin optimize edildiği, ağırlığın en aza indirilerek taşıma kapasitesinin en üst düzeye çıkarıldığı anlamına geldiği kaydedilirken bunun sonucunda bugün çoğu içten yanmalı araçlardan dönüştürülmüş elektrikli ticari araçlardaki yapısal, ağırlık ve yükleme sorunlarının hiçbirine sahip olmadığı vurgulanıyor. 
Ne sağdan ne soldan direksiyonlu olan ve merkezi bir sürüş konumuyla da benzerlerinden ayrışan eCV1’nin, elektrikli araçlara geçiş sürecinde farklı tasarımıyla nasıl bir performans sergileyecek merak ediliyor. 
 

Editör: Akın Öcal