Volkswagen Ticari Araç, ID. Buzz model yelpazesini genişletiyor ve güncelliyor. Uzun dingil mesafesine sahip yeni ID. Buzz Pro, 86 kW batarya ve 210 kW (286 PS) güç sunuyor. Serinin yeni en güçlü modeli ID. Buzz GTX ise 250 kW (340 PS) gücüyle dikkat çekiyor. Standart olarak dört tekerlekten çekişe ve yüksek çekme kapasitesine sahip olan model normal veya uzun aks mesafesi ile alınabiliyor. Standart ID. Buzz GTX yeni bir 79 kWh batarya ile donatılırken uzun akslı versiyon 86 kWh batarya ile donatılmış.

Yeni Mercedes-Benz Vito Türkiye’de Satışa Sunuldu Yeni Mercedes-Benz Vito Türkiye’de Satışa Sunuldu

Aracın boyutuyla birlikte menzili de uzuyor
86 kWh bataryaya sahip uzun aks aralıklı yeni ID. Buzz Pro'nun WLTP menzili, donanıma bağlı olarak 453 ila 487 km arasında değişiyor. 
Normal aks mesafeli ID. Buzz Pro ise 79 kWh bataryayla 423 ila 461 km arasında menzil vaat ediyor.  Güçlü Buzz GTX WLTP menzilleri ise tip onayı henüz tamamlanmadığı için verilmiyor. 

ID. Buzz'ın tüm 79 kWh versiyonlarında daha önce DC hızlı şarj istasyonlarında 170 kW olan şarj kapasitesi 185 kW'a çıkarılmış. 86 kWh versiyonlar ise 200 kW ile hızlı şarj edilebiliyor. Yeni şarj kapasiteleriyle 79 ve 86 kW bataryalı versiyonlar, 30 dakikadan daha kısa bir sürede yüzde 10'dan yüzde 80'e kadar şarj olabiliyor. 

3.239 mm’lik uzun dingil mesafesine sahip ID. Buzz versiyonlarının toplam uzunluğu 4.962 mm'ye ulaşmış. 2.989 mm ile normal dingil mesafesine sahip versiyonlarla karşılaştırıldığında, bu 250 mm'lik bir artışa karşılık geliyor. Ek uzunlukla önde iki, orta koltuk sırasında üç, en arka koltuk sırasında iki olmak üzere 7 kişilik yolcu kapasitesi ve daha fazla bagaj alanı sağlandığı kaydediliyor. 

Araçta beş kişi varken bagaj bölmesi kapasitesi 1.340 litre iken yedi kişi varken bu alandaki hacim 306 litreye iniyor. İkinci ve üçüncü sıradaki beş koltuğun katlanması durumunda bagaj hacmi 2.469 litreye çıkar. Normal uzunluktaki VW ID. Buzz da artık 6 koltuklu (2/2/2) olarak yapılandırılabilecek.


 
Telefonla uzaktan park teknolojisi
Çok hızlı değişen teknolojik yeniliklere ayak uydurmak için güncellenen ID. Buzz’ın yeni modellerde sezgisel menü navigasyonu ve çok hızlı bilgi işlem gücüne sahip tamamen yeni nesil bir Bilgi-Eğlence sistemi (standart olarak) sunuluyor. Sistemin dokunmatik ekranı 12.9 inçe çıkarılmış. Ayrıca Volkswagen’in binek araçlarında yeni kullanılmaya başlanan sıcaklık ve ses kontrolü için aydınlatmalı dokunmatik çubuk araçta yerini almış. Yeni sesli asistan çok sayıda araç fonksiyonunun kontrolüne izin verirken, Wikipedia gibi veri tabanlarına çevrimiçi bağlantıyı kullanarak genel bilgi sorularına cevap verir. Yenilikçi IDA sesli asistan ayrıca yapay zekalı ChatGPT entegrasyonuna sahip. Head-up display teknolojisini de kullanıldığı yeni ID. Buzz akıllı telefon aracılığıyla uzaktan park edilebilecek.  

Editör: Akın Öcal